Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Tomorrow · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Mar 30, 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Mar 30, 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Mar 30, 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Mar 30, 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Hunter Jones
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Hewitt-Trussville
Hewitt-Trussville HS
Lander Unattached
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
FOR 0-0
R. Kuhn
Queens University of Charlotte
2024 Newberry Open
Consi Semis
197
01/28
L
DEC 9-4
R. Sanchez
Southeastern
2024 Newberry Open
Semis & Cons
197
01/28
W
MD 10-1
N. Hampton
Mount Olive Unattached
2024 Newberry Open
Qtrs & Cons
197
01/28
W
MD 11-1
B. Brunson
UNCP - Unattached
2024 Newberry Open
Round 2
197
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
W
Replay
DEC 5-0
K. Oliveira
Spain Park Hs
AHSAA State Wrestling Championships
Placement Matches (16 Man)
7A 195
02/17
W
Replay
TF 16-0 4:09
I. Osbourn
Chelsea
AHSAA State Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
7A 195
02/17
W
Replay
F 11-0 2:36
B. Denson
Opelika Hs
AHSAA State Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
7A 195
02/16
W
Replay
F 2-0 1:37
X. Henderson
Enterprise HS
AHSAA State Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
7A 195
02/11
W
Replay
DEC 3-0
K. OLIVEIRA
Spain Park Hs
AHSAA 7A North Super Section
Placement Matches (16 Man)
195
02/11
W
Replay
F 7-0 3:54
R. MANOWN
Vestavia Hills
AHSAA 7A North Super Section
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/10
W
Replay
TF 25-10 4:12
B. Crouse
Bob Jones
AHSAA 7A North Super Section
Quarters and 1st WB (16)
195
02/01
W
F 7-1 1:03
J. McNeal
Helena
Helena/Hewitt-Trussville/Hartselle/McAdory
Round 1
195
02/01
W
F 2-0 1:27
E.
McAdory High School
Helena/Hewitt-Trussville/Hartselle/McAdory
Round 1
195
01/27
W
TF 17-1 5:33
C. KNIGHTEN
Arab
Hewitt-Trussville @ Arab
Round 1
195
01/20
W
DEC 5-4 TB1
S. Branham
Pelham
Pelham @ Hewitt-Trussville
Round 1
195
01/06
W
F 2-0 1:06
R. MANOWN
Vestavia Hills
Hewitt-Trussville @ Vestavia Hills
Round 1
195
01/03
L
DEC 2-1 TB1
W. CONLON
Spain Park Hs
Spain Park Hs @ Hewitt-Trussville
Round 1
195
12/10
W
Replay
DQ 0-0
W. Conlon
---
2022 Swede Umbach Invite
Placement 1st
195
12/10
W
Replay
TF 20-3 5:07
D. Brundidge
Ft Walton Beach H S
2022 Swede Umbach Invite
rd 4 semis
195
12/10
W
Replay
F 8-3 2:28
N. Addeo
Tallassee
2022 Swede Umbach Invite
Rd 3 1/4s Friday
195
12/10
W
Replay
F 5-0 1:14
J. Henegar
Wetumpka
2022 Swede Umbach Invite
Rd 2 rd of 16 Friday
195
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
W
Replay
TF 17-2 5:50
T. Whitmire
Huntsville
AHSAA State Wrestling Championships
Placement Matches (8 Man)
7A 195
02/18
W
Replay
F 5-0 1:48
T. Gallman
Central
AHSAA State Wrestling Championships
Semis & 1st WB (8 Man)
7A 195
02/18
W
Replay
TF 19-3 4:00
T. Mays
---
AHSAA State Wrestling Championships
Quarterfinals (8 Man)
7A 195
02/13
W
Replay
DEC 8-3
T. Whitmire
Huntsville
AHSAA 7A North Super Section
Finals and Consolation Finals
195
02/12
W
Replay
F 4-1 1:22
T. Mays
---
AHSAA 7A North Super Section
Championship Semi-Finals (8 and 16 Man)
195
02/12
W
Replay
MD 14-1
R. Manown
---
AHSAA 7A North Super Section
Championship Round of 8
195
01/14
W
DEC 11-4
R. Manown
---
2022 AHSAA State Dual Championships
Semifinals (8 Team)
197
01/14
W
F 6-1 3:01
T. Mays
---
2022 AHSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
197
12/28
L
Replay
DEC 4-2
C. Bevis
Lincoln
2021 Knockout Christmas Classic
Placement Matches (64 Man)
195
12/28
W
Replay
DEC 3-2
D. Gue
Skyline
2021 Knockout Christmas Classic
Consi Round 8
195
12/28
L
Replay
DEC 3-1
S. Desiante
Jesuit
2021 Knockout Christmas Classic
Semis
195
12/28
W
Replay
DEC 6-3
C. Bevis
Lincoln
2021 Knockout Christmas Classic
Quarters
195
12/27
W
Replay
TF 19-4 5:45
C. Newton
Charlotte Hs
2021 Knockout Christmas Classic
Round of 16
195
12/27
W
Replay
F 5-0 1:57
B. Gari
Osceola (Kissimmee)
2021 Knockout Christmas Classic
Round of 32
195
12/21
W
Replay
F 9-1 3:09
A. Clark
Thompson HS
2021 HTHS Holiday Havoc
placement 1
195
12/21
W
Replay
F 11-3 2:52
K. Walters
Thompson HS
2021 HTHS Holiday Havoc
Rd 4
195
12/11
W
Replay
MD 13-3
E. Pippin
---
2021 Swede Umbach Invite
Placement 1st
195
12/11
W
Replay
DEC 3-1 SV
C. Carter
Jasper
2021 Swede Umbach Invite
rd 4 semis
195
12/11
W
Replay
MD 11-2
Z. Terry
Pelham
2021 Swede Umbach Invite
Rd 3 1/4s
195
12/11
W
Replay
F 9-1 1:42
C. Donaldson
---
2021 Swede Umbach Invite
Rd 2 rd of 16
195
12/11
W
Replay
F 2-0 1:21
J. Latigua
Prattville
2021 Swede Umbach Invite
rd 1
195
12/04
W
DEC 6-4
C. Carter
Jasper HS
Gardendale Invitational
Champ. Finals (32 Man)
195
12/04
W
TF 16-1 0:50
T. Thompson
Hayden
Gardendale Invitational
Champ. Semis (32 Man)
195
12/04
W
F 11-0 3:39
M. Haynes
Oak Mountain
Gardendale Invitational
Champ. Quarters (32 Man)
195
12/04
W
F 7-1 1:49
E. Caddell
Brookwood
Gardendale Invitational
Champ. Round 2 (32 Man)
195
11/24
W
Replay
F 14-1 2:34
S. Lee
Auburn
2021 Patrick Aaron Memorial Duals
Round 1 (10 Team)
195
11/24
W
Replay
DEC 3-1
C. Roe
Arab
2021 Patrick Aaron Memorial Duals
Placement
195
11/24
W
Replay
F 7-1 1:24
J. Slimon
Daphne
2021 Patrick Aaron Memorial Duals
Round 2 (10 Team)
195
11/24
W
Replay
F 17-3 4:37
A. Clark
Thompson HS
2021 Patrick Aaron Memorial Duals
Round 5 (10 Team)
195
11/24
W
Replay
F 6-2 1:08
S. Reid
Oak Mountain
2021 Patrick Aaron Memorial Duals
Round 4 (10 Team)
195
11/23
W
Replay
F 13-3 1:49
H. Davis
Shelby County
2021 Boo Harmon Memorial Duals
Round 3 (8 Team)
195
11/23
W
Replay
MD 14-1
I. Osbourn
Chelsea
2021 Boo Harmon Memorial Duals
Round 1 (8 Team)
195
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/15
W
DEC 6-3
A. Sykes
Vestavia Hills
AHSAA State Dual Championships
Semifinals (8 Team)
197
01/15
W
F 8-5 5:12
H. Wilson
Huntsville
AHSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
197
12/19
W
F 4-0 3:03
J. Coney
Thompson HS
2020 Hewitt Husky Christmas Duals
Round 3 (4 Team)
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 7-4
C. Congress
Bob Jones
AHSAA State Wrestling Championships
Placement Matches (8 Man)
7A 160
02/15
W
DEC 3-1
M. Wainwright
Prattville
AHSAA State Wrestling Championships
2nd Wrestleback (8 Man)
7A 160
02/14
L
DEC 2-1 UTB
J. Edwards
Vestavia Hills
AHSAA State Wrestling Championships
Semis & 1st WB (8 Man)
7A 160
02/14
W
MD 11-2
C. Avans
Oak Mountain
AHSAA State Wrestling Championships
Quarterfinals (8 Man)
7A 160
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Takedown Of The Week
Nov 8, 2023
2023-24 Nebraska Wrestling
Nov 8, 2023
2023-24 Cornell Wrestling
Nov 1, 2023