Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Tomorrow · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Mar 30, 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Mar 30, 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Mar 30, 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Mar 30, 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Sign In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
2012 U.S. Olympic Trials
2012 U.S. Olympic Trials
Brackets
Results
Results
Team Name
Army
Gator Wrestling Club
Jimmie Wrestling Club
Lindenwood
MN Storm
Missouri Valley College
NYAC
Sunkist Kids
UC Womens Wrestling
USOEC
Weight Class
GR 120 KG
WM 55 KG
GR 55 KG
MFS 60 KG
GR 66 KG
WM 72 KG
MFS 74 KG
GR 84 KG
MFS 96 KG
Cons. Rd # 3
1
Peter Kowalczuk
P. Kowalczuk
Sunkist Kids
W
F 0-0 1:57
GR 120 KG
5
Jake Kettler
J. Kettler
MN Storm
6
Joseph Sheffield
J. Sheffield
F 0-0 1:15
GR 120 KG
W
7
Nick Severson
N. Severson
MN Storm
4
Amy Whitbeck
A. Whitbeck
F 2-1 0:54
WM 55 KG
W
9
Randi Beltz
R. Beltz
Missouri Valley College
8
Shauna Isbell
S. Isbell
Lindenwood
W
DEC 1-0
WM 55 KG
6
Schuyler Brown
S. Brown
Gator Wrestling Club
4
Paul Tellgren
P. Tellgren
W
DEC 2-0
GR 55 KG
9
Isaiah Varona
I. Varona
USOEC
7
Nathan Engel
N. Engel
Army
W
DEC 2-4
GR 55 KG
11
Dmitry Ryabchinskiy
D. Ryabchinskiy
4
Tyler Graff
T. Graff
NYAC
W
DEC 3-0
MFS 60 KG
10
Justin Pearch
J. Pearch
Army
9
Drew Headlee
D. Headlee
Sunkist Kids
F 9-2 1:45
MFS 60 KG
W
12
Andrew Hochstrasser
A. Hochstrasser
5
Glenn Garrison
G. Garrison
Army
W
DEC 3-0
GR 66 KG
8
RaVaughn Perkins
R. Perkins
10
Patrick Smith
P. Smith
DEC 2-0
GR 66 KG
W
6
Kendrick Sanders
K. Sanders
NYAC
8
Christina Zamora
C. Zamora
Jimmie Wrestling Club
TF 7-0
WM 72 KG
W
5
Brittany Roberts
B. Roberts
6
Kendra Lewis
K. Lewis
Lindenwood
W
DEC 1-0
WM 72 KG
7
Sydney Nelson
S. Nelson
UC Womens Wrestling
9
Moza Fay
M. Fay
Gator Wrestling Club
DEC 0-1
MFS 74 KG
W
3
Nick Marable
N. Marable
Sunkist Kids
11
Colt Sponseller
C. Sponseller
NYAC
DEC 2-0
MFS 74 KG
W
8
David Taylor
D. Taylor
9
Travis Rutt
T. Rutt
MN Storm
DEC 3-2
GR 84 KG
W
6
Cheney Haight
C. Haight
NYAC
11
Lee Wildes
L. Wildes
USOEC
DEC 1-0
GR 84 KG
W
8
Mark Stenburg
M. Stenburg
NYAC
7
Dave Zabriskie
D. Zabriskie
W
DEC 3-2
MFS 96 KG
3
Wynn Michalak
W. Michalak
Gator Wrestling Club
4
JD Bergman
J. Bergman
NYAC
W
DEC 3-2
MFS 96 KG
8
Trevor Brandvold
T. Brandvold
NYAC
Event Info
2012 U.S. Olympic Trials on Apr 21, 2012 through Apr 22, 2012 in Iowa City, IA.