picture of 2022 Pan-Am Championships

May 5-8

Here's how to watch the 2022 Pan-Am Championships broadcast on FloWrestling. The 2022 Pan-Am Championships broadcast starts on May 5, 2022 and runs until May 9, 2022. Stream or cast from your desktop, mobile or TV. Now available on Roku, Fire TV, Chromecast and Apple TV. Don’t forget to download the FloSports app on iOS or Android! If you can’t watch live, catch up with the replays! Video footage from the event will be archived and stored in a video library for FloWrestling subscribers to watch for the duration of their subscription.

Results


Greco-Roman

-

Back to Top

Final Team Score

1. UNITED STATES, 165

2. MEXICO, 148

3. CUBA, 101

4. COLOMBIA, 89

5. BRAZIL, 83

55 kg: Brady Koontz, GOLD

WIN vs Brandon Jesus ESCOBAR AMADOR (HON), 11-0

WIN vs Axel Andre SALAS ESQUIVEL (MEX), 9-0

60 kg: Randon Miranda, GOLD

WIN vs Samuel GURRIA VIGUERAS (MEX), 12-8

WIN vs Joao Marco BENAVIDES ROCHABRUN (PER), 8-7

WIN vs Marat GARIPOV (BRA), 7-1

WIN vs Emerson Isaias FELIPE ORDONEZ (GUA), 11-1

63 kg: Sam Jones, GOLD

WIN vs Jose Alberto RODRIGUEZ HERNANDEZ (MEX), 10-0

67 kg: Hayden Tuma, 1-1

LOSS vs Diego Alberto MARTINEZ DE LEIJA (MEX), 8-4

WIN vs Mauricio Alejandro LOVERA (ARG), 11-0

72 kg: Pat Smith, GOLD

WIN vs Horacio Oscar MIRANDA (ARG), 8-0

WIN vs Angel Eduardo CORTES BONILLA (PAN), 8-0

WIN vs Edsson Rafael OLMOS GUTIERREZ (MEX), 4-2

WIN vs Cristian Estuardo MEJIA TEPEN (GUA), 9-0

77 kg: RaVaughn Perkins, BRONZE

WIN vs Emmanuel Alexis BENITEZ CASTRO (MEX), 3-2

LOSS vs Yosvanys PENA FLORES (CUB), 4-1

WIN vs Jair Alexis CUERO MUNOZ (COL), 8-3

WIN vs Jerome Kamel HOYTE (BAR) , 8-0

82 kg: Tyler Cunningham, BRONZE

WIN vs Nestor Joaquin TAFUR BARRIOS (COL), cautions

LOSS vs Daniel VICENTE GOMEZ (MEX), 7-6

WIN vs Nestor Joaquin TAFUR BARRIOS (COL), cautions

WIN vs Brayden William AMBO (CAN), fall

87 kg: Richard Carlson, 0-1

LOSS vs  Carlos Andres MUNOZ JARAMILLO (COL), 3-1

97 kg: Nicholas Boykin, BRONZE

WIN vs Eduardo Ivan GAJARDO MENESES (CHI), injury

LOSS vs Kevin MEJIA (HON), 8-0

WIN vs Luis Gerardo RIVERA ALVARADO (MEX), 9-0

130 kg: Tanner Farmer, 0-2

LOSS vs Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI), 3-1

LOSS vs Oscar PINO HINDS (CUB), 9-0


Women's Freestyle

-

Back to Top

Final Team Scores

1. UNITED STATES, 190

2. CANADA, 165

3. MEXICO, 120

4. ECUADOR, 80

5. BRAZIL, 79

50 kg: Sarah Hildebrandt, GOLD

WIN vs Madison Bianca PARKS (CAN), 10-0

WIN vs Patricia Alejandra BERMUDEZ (ARG), 10-0

WIN vs Shammilka Alondra MIRANDA DIAZ (PUR), 10-0

53 kg: Dom Parrish

WIN vs Luisa Elizabeth VALVERDE MELENDRES (ECU), fall

WIN vs Samantha Leigh STEWART (CAN), 5-4

WIN vs Karla Abigail ACOSTA MARTINEZ (MEX), 4-3

55 kg: Jacarra Winchester, SILVER

LOSS vs  Karla Lorena GODINEZ GONZALEZ (CAN), 8-5

WIN vs Lucia Yamileth YEPEZ GUZMAN (ECU), 11-0

WIN vs Nadia Comanecci TRUJILLANO LA ROSA (PER), fall

57 kg: Cameron Guerin, 5th

LOSS vs Giullia RODRIGUES PENALBER DE OLIVEIRA (BRA), 7-7

LOSS vs Yaynelis SANZ VERDECIA (CUB), 12-7

WIN vs Antonia Alejandra VALDES ARRIAGADA (CHI), 13-4

59 kg: Xochitl Mota-Pettis, BRONZE

LOSS vs Ameyalli Sayil JESSEL ROJAS (MEX), 19-8

LOSS vs Laurence BEAUREGARD (CAN), fall

62 kg: Kayla Miracle, SILVER

LOSS vs Ana Paula GODINEZ GONZALEZ (CAN), injury default

WIN vs  Alejandra ROMERO BONILLA (MEX), 6-4

WIN vs Yolanda Mercedes CORDERO VARGAS (CUB), 11-0

65 kg: Forrest Molinari, GOLD

WIN vs Miki Elizabeth ROWBOTTOM (CAN), fall

WIN vs Saidy Lorena CHAVEZ FIGUEROA (HON), 10-0

WIN vs Atzimba Morelia LANDAVERDE MORENO (MEX), 10-0

68 kg: Alara Boyd, 0-1

LOSS vs Yessica Coraima OVIEDO PEREZ (DOM), 7-2

72 kg: Skylar Grote, GOLD

WIN vs Maria Guadalupe GARCIA BAUTISTA (MEX), 10-0

WIN vs Brenda AGUIAR DOS SANTOS (BRA), 10-0

76 kg: Dymond Guilford, GOLD

WIN vs Genesis Rosangela REASCO VALDEZ (ECU), 1-1

WIN vs Linda Marilina MACHUCA (ARG), 12-2

WIN vs Maria Jose ACOSTA ACOSTA (VEN), 10-0

WIN vs Ruthy Hellen PINHAL DOS SANTOS (BRA), 10-2


Men's Freestyle

-

Back to Top

Final Team Scores

1. UNITED STATES, 229

2. CANADA, 138

3. PUERTO RICO, 120

4. MEXICO, 101

5. CUBA, 76

57 kg: Thomas Gilman, GOLD

WIN vs Darian Toi CRUZ (PUR), 11-0

WIN vs Alexei ALVAREZ BLANCO (CUB), fall

WIN vs Enrique Armando HERRERA HUACRE (PER), fall

61 kg: Daton Fix 

WIN vsLogan James SLOAN (CAN), 10-0

WIN vs Pedro Bryan FLORES SALAZAR (MEX), 10-0

WIN vs Joseph Andres SILVA (PUR), 11-0

65 kg: Joey McKenna

WIN vs Sebastian C RIVERA (PUR), 10-0

WIN vs Agustin Alejandro DESTRIBATS (ARG), 13-5

WIN vs Andre Renato QUISPE FAJARDO (CHI), 10-0

70 kg: Zain Retherford

74 kg: Kyle Dake

WIN vs Franklin GOMEZ MATOS (PUR), 10-1

WIN vs Franklin MAREN CASTILLO (CUB), 10-0

WIN vs Diego Antonio SANDOVAL ZARCO (MEX), 12-1

79 kg: Jordan Burroughs, GOLD

WIN vs Miguel Angel ORNELAS REYNOSO (MEX), 10-0

WIN vs Juan Sebastian RIVERA GARCIA (COL), 10-0

WIN vs Victor J SANTOS ACOSTA (PUR), fall

WIN vs Samuel Jacob BARMISH (CAN), 12-1

86 kg: Zahid Valencia

WIN vs Lazaro Daniel HERNANDEZ LUIS (CUB), 4-1

WIN vs Carlos Arturo IZQUIERDO MENDEZ (COL), 14-4

WIN vs Christian Alejandro ANGUIANO FLORES (MEX), 11-0

92 kg: J'den Cox

WIN vs Cristian Leopoldo SANCHEZ HERNANDEZ (MEX), 10-0

WIN vs Gilberto Segundo AYALA RODRIGUEZ (VEN), 11-0

WIN vs Jeremy Adam POIRIER (CAN), 11-0

97 kg: Kyle Snyder

WIN Arturo SILOT TORRES (CUB), 12-1

WIN vs Nishan Preet Singh RANDHAWA (CAN), 11-0

WIN vs Luis Miguel PEREZ SOSA (DOM), 10-0

125 kg: Nick Gwiazdowski

LOSS vs Amarveer DHESI (CAN), 5-3

WIN vs Jose Daniel DIAZ ROBERTTI (VEN), 11-1

WIN vs Charles Zachary MERRILL (PUR), 12-0