picture of 2020 Matteo Pellicone | UWW Ranking Series

Jan 15-18, 2020

The first ranking series of 2020 will be a doozy. Kyle Snyder, Kyle Dake, Thomas Gilman, James Green, Bo Nickal and so many more hammers headline the U.S squad. Add in international hammers like Frank Chamizo, Bajrang, Soner Demirtas, Deepak Punia, Stevan Micic, Myles Amine, and plenty more and you have an absolute fire tournament.

Results


Women's Freestyle

-

Back to Top

Full Team USA results from the 2020 Matteo Pellicone Ranking Series Event

50 Kilograms

Sarah Hildebrandt (New York AC/USOPTC) - GOLD
WIN Ana Torres Rubio (Spain), fall 1:33
WIN Victoria Anthony (USA), 7-5
WIN Devi Nirmala (India), 8-2
WIN Emilia Vuc (Romania), 4-2

Whitney Conder (Army WCAP) - FIFTH
WIN Jacqueline Mollocana Eleno (Ecuador), 7-4
WIN Milana Dadasheva (Russia), fall 5:54
LOSS Emilia Vuc (Romania), 2-1
LOSS Oksana Livach (Ukraine), 10-2

Victoria Anthony (Sunkist Kids) - BRONZE
WIN Tabatha Grunewald (France), 10-0
LOSS Sarah Hildebrandt (USA), 7-5
WIN Ana Torres Rubio (Spain), 10-0
WIN Devi Nirmala (India), 4-2


53 Kilograms

Katherine Shai (Titan Mercury WC)
LOSS Luisa Valverde (Ecuador), fall 2:52
WIN Samantha Stewart (Canada), fall 4:48
WIN Meng Hsieh (Taipei), 10-0

Areana Villaescusa (Army WCAP) – eliminated
LOSS Annika Wendle (Germany), fall 5:30


57 Kilograms

Alli Ragan (Sunkist Kids/Hawkeye WC) - BRONZE

WIN Iryna Chykhradze Khariv (Ukraine), injury default
WIN Elena Brugger (Germany), 10-0
LOSS Odunayo Adekuoroye (Nigeria), 10-3
WIN Alina Akobiia (Ukraine), 4-4

Jenna Burkert (Army WCAP) - FIFTH
WIN Maria Simonyan (Russia), 5-5
WIN Ramona Galambos (Hungary), 1-1
WIN Laura Mertens (Germany), 4-2
LOSS Anshu Anshu (India), 10-0
LOSS Linda Morais (Canada), 10-0


62 Kilograms

Kayla Miracle (Sunkist Kids/Hawkeye WC) - FIFTH
WIN Nathaly Griman Herrera (Venezuela), fall 5:17
WIN Lais Nunes de Oliveira (Brazil), 4-0
WIN Aminat Adeniyi (Nigeria), fall 4:43
LOSS Aisuluu Tynybekova (Kyrgyzstan), fall 1:42
LOSS Jia Long (China), 6-1

Mallory Velte (Titan Mercury WC) – eliminated
WIN Marianna Sastin (Hungary), 5-4
LOSS Liubov Ovcharova (Russia), 6-4
LOSS Iryna Koliadenko (Ukraine), 3-1

Macey Kilty (Sunkist Kids/USOPTC/TarHeel WC) – eliminated
WIN Sonam (India), 10-0
LOSS Aisuluu Tynybekova (Kyrgyzstan), 10-0
LOSS Jia Long (China), 3-1


68 Kilograms

Tamyra Mensah-Stock (Titan Mercury WC/USOPTC) – SILVER
WIN Blessing Oborududu (Nigeria), 3-1
WIN Koumba Larroque (France), 6-3
WIN Alina Berezhna Stadnik (Ukraine), injury default
LOSS Feng Zhou (China), 8-8

Victoria Francis (Titan Mercury WC) – eliminated
LOSS Anastasija Grigorjeva (Latvia), 12-3


Greco-Roman

-

Back to Top

Full Team USA results from the 2020 Matteo Pellicone Ranking Series Event

55 Kilograms

Max Nowry (Army WCAP) – SILVER
WIN Andrii Semenchuk (Ukraine), 6-0
LOSS Dogus Ayazci (Turkey), 9-0
WIN Serif Kilic (Turkey), fall 3:49


60 Kilograms

Ildar Hafizov (Army WCAP) - EIGHTH
LOSS Sailike Walihan (China), 9-1
LOSS Erbatu Tuo (China), 6-3


67 Kilograms

Xavier Johnson (Marines) - EIGHTH
LOSS Qiye Tian (China), 2-2

Calvin Germinaro (Minnesota Storm) - NINTH
LOSS Qiye Tian (China), 7-2

Jamel Johnson (Marines) – 10th
LOSS Anthony Palencia Puentes (Venezuela), 5-1


72 Kilograms

Raymond Bunker (Marines) – SEVENTH
LOSS Maksym Yevtushenko (Ukraine), 4-1


77 Kilograms

RaVaughn Perkins (New York AC/USOPTC) - FIFTH
WIN Pat Smith (USA), 4-0
LOSS Zoltan Levai (Hungary), 5-0
WIN Furkan Bayrak (Turkey), 3-1
LOSS Wulleixis Rivas Espinosa (Venezuela), 8-2

Kamal Bey (Sunkist Kids) – SEVENTH
WIN Nurbek Khashimbekov (Uzbekistan), 14-5
LOSS Wulleixis Rivas Espinosa (Venezuela), 7-5

Pat Smith (Minnesota Storm) – 14TH
LOSS RaVaughn Perkins (USA), 4-0


82 Kilograms

John Stefanowicz (Marines) – FIFTH
WIN Bing Lin (Taipei), 9-0
LOSS Singh Gurpreet (India), 5-0
LOSS Florian Neumaier (Germany), 5-1


87 Kilograms

Patrick Martinez (New York AC/Finger Lakes WC) - FIFTH
WIN Mirco Minguizzi (Italy), 3-2
LOSS Kumar Sunil (India), 2-1
LOSS Luis Avendano Rojas (Venezuela), 4-1

Joe Rau (Titan Mercury/Chicago RTC) - FIFTH
LOSS Viktor Lorincz (Hungary), 7-0
WIN Junjie Na (China), 3-1
LOSS Ali Cengiz (Turkey), 9-0


97 Kilograms

G’Angelo Hancock (Sunkist Kids/USOPTC) - BRONZE
WIN Hardeep Hardeep (India), 8-0
WIN Ramsin Azizsir (Germany), 5-0
LOSS Felix Baldauf (Norway), 7-2
WIN Semen Novikov (Ukraine), 9-0

Daniel Miller (Marines) - EIGHTH
WIN Yanan Chen (China), 4:18
LOSS Nikolaz Kakhelashvili (Italy), 3-1
LOSS Lulliyus Perez Mora (Venezuela), 6-3


130 Kilograms

Adam Coon (New York AC/Cliff Keen WC) - FIFTH
LOSS Moises Perez Hellburg (Venezuela), 6-4
WIN Tuomas Lahti (Finland), 5-2
LOSS Lingzhe Meng (China), 4-2


Men's Freestyle

-

Back to Top

Full Team USA results from the 2020 Matteo Pellicone Ranking Series Event

57 Kilograms

Thomas Gilman (Titan Mercury WC/Hawkeye WC) - GOLD
WIN Gabit Tolepbay (Kazakhstan), 11-0
WIN Minghu Liu (China), 12-4
WIN Daton Fix (USA), 2-1
WIN Joe Colon (USA), 4-3

Joe Colon (Titan Mercury WC/Valley RTC) - SILVER
WIN Stevan Micic (Serbia), 10-4
WIN Andrii Yatsenko (Ukraine), 10-6
LOSS Thomas Gilman (USA), 4-3

Daton Fix (Titan Mercury WC/Cowboy RTC) - FIFTH
WIN Wanhao Zou (China), 7-1
WIN Pedro Mejias Rodriguez (Venezuela), 11-0
LOSS Thomas Gilman (USA), 2-1
LOSS Minghu Liu (China), 3-2


65 Kilograms

Jordan Oliver (Sunkist Kids WC/TarHeel WC) - SILVER
WIN Syrbaz Talgat (Kazakhstan), 10-0
WIN Selahattin Kilicsallayan (Turkey), 4-0
WIN Erik Arushanian (Ukraine), 7-0
LOSS Bajrang Punia (India), 4-3

Zain Retherford (Nittany Lion WC) - BRONZE
LOSS Bajrang Punia (India), 5-4
WIN Joey McKenna (USA), 10-5
WIN Vasyl Shuptar (Ukraine), fall 4:41

Joey McKenna (Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC) – SEVENTH
WIN Abdellatif Mansour (Italy), 12-2
LOSS Bajrang Bajrang (India), 4-2
LOSS Zain Retherford (USA), 10-5


74 Kilograms

Kyle Dake (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC) - GOLD
WIN Azamat Nurykau (Belarus), 5-1
WIN Murad Kurmagomedov (Hungary), 10-0
WIN Fazil Eryilmaz (Turkey), 3-1
WIN Soner Demirtas (Turkey), 11-0

James Green (Sunkist Kids/Nebraska WTC) – 12TH
LOSS Yones Emamichoghaei (Iran), 15-5

Logan Massa (New York AC/Cliff Keen WC) – 15TH
LOSS Murad Kurmagomedov (Hungary), 10-0


86 Kilograms

Zahid Valencia (Sunkist Kids) - GOLD
WIN William Raffi (Italy), 11-1
WIN Fatih Erdin (Turkey), 10-0
WIN Alex Dieringer (USA), 7-5

Alex Dieringer (Titan Mercury WC/Cowboy RTC) - SILVER
WIN Illia Archaia (Ukraine), 9-0
WIN Rashid Kurbanov (Uzbekistan), 8-4
WIN Pat Downey (USA), 3-2
LOSS Zahid Valencia (USA), 7-5

Pat Downey (Titan Mercury WC/NJ RTC) - BRONZE
WIN Osman Gocen (Turkey), 12-5
WIN Ethan Ramos (Puerto Rico), 9-5
LOSS Alex Dieringer (USA), 3-2
WIN Illia Archaia (Ukraine), 13-7


97 Kilograms

Kyle Snyder (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC) - BRONZE
WIN Iliskhan Chilayev (Kazakhstan), 10-0
WIN Ibrahim Bolukbasi (Turkey), 12-4
LOSS Mohammadhossein Mohammadian (Iran), fall 4:33
WIN Bo Nickal (USA), forfeit
WIN Abraham Conyedo Ruano (Italy), 12-1

Bo Nickal (Nittany Lion WC) – eliminated
WIN Georg Stark Seregelyi (Germany), 11-1
LOSS Mohammadhossein Mohammadian (Iran), 10-0
WIN Alisher Yergali (Kazakhstan), 13-12
LOSS Kyle Snyder (USA), forfeit

Hayden Zillmer (Gopher WC RTC) - eliminated
WIN Valerr Andriitsevv (Ukraine), 2-2
LOSS Abraham Conyedo Ruano (Italy), 6-5


125 Kilograms

Tony Nelson (Gopher WC RTC) - eliminated
LOSS Nick Mathuin (Germany), 5-4