Today · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Today · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Today · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Today · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Tomorrow · 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Tomorrow · 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Tomorrow · 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
2019 Powerade Wrestling Tournament
2019 Powerade Wrestling Tournament
Dec 26-29, 2019
Brackets
Results
Videos
News
Schedule
Results
Team Name
Canon-McMillan
Council Rock North
Forest Hills
Franklin Regional
Greater Latrobe
Hempfield
Howell-NJ
Kiski Area
Malvern Prep
Mt. Lebanon
North Hills
Norwin
Parkersburg South-WV
Reynolds
Waynesburg
Wyoming Seminary
Weight Class
106 lbs
113 lbs
120 lbs
126 lbs
132 lbs
138 lbs
145 lbs
152 lbs
160 lbs
170 lbs
182 lbs
195 lbs
220 lbs
285 lbs
Finals
1
Mac Church
M. Church
Waynesburg
W
MD 9-1
106 lbs
15
Briar Priest
B. Priest
Hempfield
1
Gary Steen
G. Steen
Reynolds
W
DEC 5-2
113 lbs
2
Carter Dibert
C. Dibert
Franklin Regional
9
Dominic Chavez
D. Chavez
DEC 2-1 TB2
TB2
120 lbs
W
2
Kyle Hauserman
K. Hauserman
Council Rock North
1
Nic Bouzakis
N. Bouzakis
Wyoming Seminary
DQ 4-3 2:18
126 lbs
W
2
Kurtis Phipps
K. Phipps
Norwin
1
Alejandro Herrera
A. Herrera
DEC 2-0 UTB
UTB
132 lbs
W
6
Gabe Willochell
G. Willochell
Greater Latrobe
1
Sam Hillegas
S. Hillegas
North Hills
DEC 5-3
138 lbs
W
2
Beau Bartlett
B. Bartlett
1
Lachlan Mcneil
L. Mcneil
W
DEC 9-2
145 lbs
3
Erik Gibson
E. Gibson
Forest Hills
1
Ed Scott
E. Scott
W
DEC 11-6
152 lbs
3
Brayden Roberts
B. Roberts
Parkersburg South-WV
1
Jack Blumer
J. Blumer
Kiski Area
DEC 3-2
160 lbs
W
2
John martin Best
J. Best
4
Shane Reitsma
S. Reitsma
Howell-NJ
DEC 5-2
170 lbs
W
2
Tyler Stoltzfus
T. Stoltzfus
1
Gerrit Nijenhuis
G. Nijenhuis
Canon-McMillan
W
MD 10-0
182 lbs
3
Cole Rees
C. Rees
Wyoming Seminary
1
Luke Stout
L. Stout
Mt. Lebanon
W
DEC 3-2
195 lbs
2
Nicholas Feldman
N. Feldman
1
Braxton Amos
B. Amos
Parkersburg South-WV
W
DEC 6-2
220 lbs
2
Kolby Franklin
K. Franklin
Wyoming Seminary
1
Isaiah Vance
I. Vance
Hempfield
DEC 4-2
285 lbs
W
2
Cole Deery
C. Deery
Malvern Prep
Event Info
Wyoming Seminary (PA), Malvern Prep (PA), Waynesburg (PA), and Parkersburg South (WV) lead the always loaded field at Powerade.