Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Poseidon
Apr 27, 2:00 PM UTC
2024 Jet Ironman
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
2019 Powerade Wrestling Tournament
2019 Powerade Wrestling Tournament
Dec 26-29, 2019
Brackets
Results
Videos
News
Schedule
Results
Team Name
Bullis School-MD
Canon-McMillan
Chestnut Ridge
Council Rock North
Ellwood City
Erie Prep
Howell-NJ
Kiski Area
Malvern Prep
Mt. Lebanon
Norwin
Parkersburg South-WV
Peters Township
Saint Joe's Academy
Seneca Valley
Stroudsburg
Wadsworth-OH
Waynesburg
Wyoming Seminary
Weight Class
106 lbs
113 lbs
120 lbs
126 lbs
132 lbs
138 lbs
145 lbs
152 lbs
160 lbs
170 lbs
182 lbs
195 lbs
220 lbs
285 lbs
3rd Place
12
Ethan Liptzin
E. Liptzin
Howell-NJ
DEC 6-2
106 lbs
W
9
Jacob Van Dee
J. Dee
Erie Prep
3
Brennen Cernus
B. Cernus
Wyoming Seminary
W
DEC 3-0
113 lbs
13
Spencer Barnhart
S. Barnhart
Malvern Prep
1
Dylan Chappell
D. Chappell
Seneca Valley
W
DEC 8-6
120 lbs
5
Gregor McNeil
G. McNeil
13
Meyer Shapiro
M. Shapiro
Bullis School-MD
W
DEC 1-0
126 lbs
11
Rocco Welsh
R. Welsh
3
Drew Munch
D. Munch
Wyoming Seminary
W
DEF
132 lbs
2
Patrick Noonan
P. Noonan
Stroudsburg
4
Wyatt Henson
W. Henson
Waynesburg
W
MD 13-5
138 lbs
Chanz Shearer
C. Shearer
Seneca Valley
4
Paniro Johnson
P. Johnson
Erie Prep
W
DEC 7-2
145 lbs
5
Gavin Quiocho
G. Quiocho
Parkersburg South-WV
5
Caleb Dowling
C. Dowling
Saint Joe's Academy
DEC 1-0
152 lbs
W
2
Dalton Harkins
D. Harkins
Malvern Prep
Logan Messer
L. Messer
Wadsworth-OH
W
MD 9-1
160 lbs
5
Dillon Sheehy
D. Sheehy
Council Rock North
7
Mac Stout
M. Stout
Mt. Lebanon
DEC 5-1 SV
SV
170 lbs
W
5
Lenny Pinto
L. Pinto
11
Donovan McMillon
D. McMillon
Peters Township
W
F 2-0 1:51
182 lbs
2
Ryan Weinzen
R. Weinzen
Norwin
5
Dom Loparo
D. Loparo
Wadsworth-OH
F 3-0 2:39
195 lbs
W
3
Austin Walley
A. Walley
Ellwood City
5
Duane Knisely
D. Knisely
Chestnut Ridge
F 0-0 2:50
220 lbs
W
4
Dorian Crosby
D. Crosby
Erie Prep
3
Giomar Ramos
G. Ramos
Canon-McMillan
W
DEF 2-0 0:59
285 lbs
5
Stone Joseph
S. Joseph
Kiski Area
Event Info
Wyoming Seminary (PA), Malvern Prep (PA), Waynesburg (PA), and Parkersburg South (WV) lead the always loaded field at Powerade.