Today · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Today · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Today · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Today · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Tomorrow · 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Tomorrow · 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Tomorrow · 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Ed Winger Classic
Ed Winger Classic
Brackets
Results
Results
Team Name
Ames
Ankeny Centennial
Bettendorf
Blair
Cedar Falls
Dallas Center-Grimes
Dowling Catholic
Emmetsburg
Fort Dodge
Greene County
Johnston
Lewis Central
North Scott
Norwalk
Southeast Polk
Underwood
Urbandale
Valley, West Des Moines
Waukee
Waukee Northwest
Waverly-Shell Rock
Weight Class
106
113
120
126
132
138
145
152
160
170
182
195
220
285
1st through 4th
1
Carter Pearson
C. Pearson
Southeast Polk
W
MD 12-4
106
2
Hudson Loges
H. Loges
Blair
3
Cale Vandermark
C. Vandermark
Ankeny Centennial
DEC 3-2
106
W
4
Tyler Harper
T. Harper
Norwalk
1
Jake Knight
J. Knight
Bettendorf
W
DEC 6-4
113
3
Wil Oberbroeckling
W. Oberbroeckling
Southeast Polk
8
Ryker Graff
R. Graff
Waverly-Shell Rock
W
DEC 4-1
113
5
Carter Schorsch
C. Schorsch
Lewis Central
1
Koufax Christensen
K. Christensen
Waukee Northwest
W
DEC 6-4
120
2
TJ Koester
T. Koester
Bettendorf
8
Justis Jesuroga
J. Jesuroga
Southeast Polk
W
MD 9-0
120
5
Payton Bright
P. Bright
Ankeny Centennial
1
Jabari Hinson
J. Hinson
Ames
DEC 7-3
126
W
2
Cody Trevino
C. Trevino
Bettendorf
3
Nate Bierma
N. Bierma
Valley, West Des Moines
W
FOR 0-0
126
7
Kane Butrick
K. Butrick
Fort Dodge
1
Gable Porter
G. Porter
Underwood
W
DEC 4-3
132
3
Carter Freeman
C. Freeman
Waukee Northwest
2
Jayce Luna
J. Luna
Bettendorf
W
TF 18-2 5:09
132
6
Cael Wiener
C. Wiener
Ankeny Centennial
1
Ryder Block
R. Block
Waverly-Shell Rock
W
FOR 0-0
138
2
McKinley Robbins
M. Robbins
Greene County
3
Blake Allen
B. Allen
Underwood
W
DEC 7-2
138
5
Trevor Oberbroeckling
T. Oberbroeckling
Southeast Polk
1
Bas Diaz
B. Diaz
Waverly-Shell Rock
W
DEC 8-3
145
2
Tycho Carmichael
T. Carmichael
Bettendorf
3
Lucas Bruhl
L. Bruhl
Ankeny Centennial
W
MD 15-2
145
4
Dom Rubino
D. Rubino
Waukee Northwest
5
Dominic Tigner
D. Tigner
Norwalk
W
DEC 3-2
152
2
Maddox Nelson
M. Nelson
Underwood
3
Elijah Mendoza
E. Mendoza
Bettendorf
W
DEC 5-3
152
11
Drew Pelton
D. Pelton
Waukee
4
Yoan Camejo
Y. Camejo
Blair
DEC 4-3
160
W
1
Damarion Ross
D. Ross
Fort Dodge
5
Danny Diaz
D. Diaz
Waverly-Shell Rock
W
DEC 5-0
160
3
Gabe Carver
G. Carver
Urbandale
7
Cal Hartman
C. Hartman
Fort Dodge
W
DEC 6-5
170
1
Jace Nelson-Brown
J. Nelson-Brown
Emmetsburg
4
Jacob Fistler
J. Fistler
Dallas Center-Grimes
DEC 5-3 SV
SV
170
W
3
Brent Slade
B. Slade
Southeast Polk
1
Sam Zindel
S. Zindel
Johnston
W
DEC 7-3
182
2
Braylon Kammrad
B. Kammrad
Lewis Central
3
Cade Shirk
C. Shirk
Emmetsburg
W
DEC 10-5
182
4
Zach English
Z. English
Ankeny Centennial
1
McCrae Hagarty
M. Hagarty
Waverly-Shell Rock
DEC 4-2 SV
SV
195
W
2
Dreshaun Ross
D. Ross
Fort Dodge
5
Chase Hutchinson
C. Hutchinson
Valley, West Des Moines
DEC 4-2
195
W
4
AJ Petersen
A. Petersen
North Scott
1
Ralston Rumley
R. Rumley
Dowling Catholic
W
F 3-0 3:28
220
3
Harrison Gibson
H. Gibson
Southeast Polk
2
Cael Winter
C. Winter
Waukee Northwest
DEC 6-4
220
W
4
Drew Campbell
D. Campbell
Cedar Falls
1
Jake Walker
J. Walker
Waverly-Shell Rock
DEC 3-2
285
W
2
Carson Hagan
C. Hagan
Dowling Catholic
3
Kyler Hall
K. Hall
Ames
FOR 0-0
285
W
4
Cooper Martinson
C. Martinson
Southeast Polk
Event Info
Ed Winger Classic on Jan 21, 2023 in Urbandale, IA.