Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Maxwell
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
Replay
F 2-0 0:47
P. Gutbrod
Wisconsin
TOA - 2024 Dominate in the Dells
Cons Semis
126
03/10
W
Replay
F 3-0 3:49
G. Hernandez
Askren Wrestling Academy
TOA - 2024 Dominate in the Dells
Rd 6 Semis
126
03/10
W
Replay
DEC 4-1
C. Stanley
Jefferson Wrestling Club
TOA - 2024 Dominate in the Dells
Rd 5
126
03/10
L
Replay
MD 19-6
L. Freeman
Rapids Wrestling Club
TOA - 2024 Dominate in the Dells
Rd 4 Quarters
126
02/10
L
MD 11-3
K. Stoddard
Wisconsin Dells
WIAA D2 Reg CI @ Richland Center
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/10
L
DEC 5-0
B. Baumgartner
Prairie du Chien
WIAA D2 Reg CI @ Richland Center
Round 1 (16 Man)
120
02/02
L
DEC 10-3
A. Skalitzky
Waterloo
River Valley @ Waterloo
Round 1
120
01/30
W
F 0-0 1:59
C. Eisele
Belmont/Platteville
SWC Conference Duals
Round 1
120
01/29
W
F 0-0 0:59
B. Barrett
Richland Center
SWC Conference Duals
Round 1
126
01/28
L
DEC 5-3
B. Baumgartner
Prairie du Chien
SWC Conference Duals
Round 1
120
01/28
L
F 0-0 1:53
H. Peterson
Dodgeville
SWC Conference Duals
Round 1
120
01/28
W
F 0-0 1:29
J. Muldoon
Lancaster
SWC Conference Duals
Round 1
120
01/26
W
F 0-0 2:41
J. Muldoon
Lancaster
River Valley @ Lancaster
Round 1
120
01/19
L
DEC 11-5
B. Bingham
Ithaca/Weston
River Valley Triangular- Ithaca/Weston, Middleton
Round 1
120
01/19
W
DEC 16-9
G. Hargrove
Middleton
River Valley Triangular- Ithaca/Weston, Middleton
Round 1
120
01/06
L
DEC 7-4
B. Bingham
Ithaca/Weston
2024 Sauk Prairie Eagle Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/06
L
DEC 10-8
C. Gerstner
Johnson Creek
2024 Sauk Prairie Eagle Invite
Round 1 (16 Man)
120
12/29
L
F 18-3 3:16
G. Jones
Homestead
Bi-State Classic - Boys
Round 3 (Session #1C)
120
12/29
W
F 6-2 1:56
J. Williams
Bloomington Kennedy
Bi-State Classic - Boys
Round 2 (Session #1B)
120
12/29
L
F 7-0 3:40
L. Brewer
Riverdale
Bi-State Classic - Boys
Round 1 (Session #1A)
120
12/22
W
F 0-0 2:21
T. Orue
Edgerton
River Valley Triangular- Monroe, Edgerton
Round 1
126
12/22
W
F 0-0 3:56
A. Eckdahl
Monroe
River Valley Triangular- Monroe, Edgerton
Round 1
126
12/02
L
TF 18-2
T. Curtin
Reedsburg
Reedsburg Duals
---
120
12/02
L
F 0-0 2:17
J. Mueller
LaCrosse Logan/Central
Reedsburg Duals
---
126
12/02
L
DEC 5-4
K. Stoddard
Wisconsin Dells
Reedsburg Duals
---
120
12/02
W
F 0-0 3:32
J. Muldoon
Lancaster
Reedsburg Duals
---
120
11/29
L
DEC 9-4
E. Kite
Mineral Point
Mineral Point Tri
Round 1
120
11/29
L
F 0-0 0:50
E. Curtis
Cuba City/Benton/SW
Mineral Point Tri
Round 1
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
L
MD 10-0
E. Pitts
Mauston
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/07
L
MD 9-0
C. Cunningham
Mt. Horeb/Braneveld
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
Round 1 (16 Man)
113
12/03
W
F 0-0 3:19
J. Bomkamp
Riverdale
Reedsburg Duals
Round 1 (8 Team)
113
12/03
L
F 0-0
T. Curtin
Reedsburg
Reedsburg Duals
Cross Bracket (8 Team)
113
12/03
L
F 0-0 3:49
D. Yang
LaCrosse Logan
Reedsburg Duals
Placement Matches (8 Team)
113
12/03
L
DEC 12-8
K. Cardoso
Monona Grove/McFarland
Reedsburg Duals
Round 3 (8 Team)
113
11/30
W
F 0-0 1:26
C. Halvorson
Mineral Point
MP, CC @ RV
Champ. Round 1
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/16
L
TF 15-0 2:55
K. Runde
Holmen
Riverdale Middle School Tournament
Round 3 (4 Man)
66-72
11/16
W
F 0-0 0:24
J. Bomkamp
---
Riverdale Middle School Tournament
Round 2 (4 Man)
66-72
11/15
W
MD 8-0
B. Loeffelholz
Riverdale
Riverdale Middle School Tournament
Round 1 (4 Man)
66-72
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024