Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Travis Bloomer
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2023-2024
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Baker
Baker/Powder Valley
Eastern Oregon Elite
OR
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
W
FOR 0-0
E. Joseph
WA
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
Round 6
102
12/30
L
F 2-0 0:40
R. Allen
Team Real Life Wrestling
TOA - 2023 Salt Lake Slam
Rd 4 Quarters
102
12/30
W
DEC 5-0
D. Haider
Salem Elite Mat Club
TOA - 2023 Salt Lake Slam
Rd 3
102
12/30
L
DEC 10-9
D. Johnson
All-Phase Wrestling Club
TOA - 2023 Salt Lake Slam
Rd 1.5
102
11/19
W
Replay
DEC 8-2
K. Campos
Sunnyside Ironman Wrestling
TOA - 2023 Northwest Bigfoot Battle
medals
102
11/19
L
Replay
MD 13-2
N. Trieu
Mat Demon WC
TOA - 2023 Northwest Bigfoot Battle
consi semis
102
11/19
L
Replay
TF 15-0 3:37
E. Bylin
Mat Demon WC
TOA - 2023 Northwest Bigfoot Battle
Semis & 5th WB (32 Man)
102
11/18
W
Replay
MD 12-0
C. Shirley
COBRA ALL-STARS
TOA - 2023 Northwest Bigfoot Battle
Quarters & 3rd WB (32 Man)
102
11/18
W
Replay
F 2-0 0:59
H. Hanson
Washington
TOA - 2023 Northwest Bigfoot Battle
Round 2 Champ & WB (32 Man)
102
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/08
L
DEC 8-2
G. Vail
Minico
2022 Rollie Lane Invitational
Cons Qrts rnd 7
195
01/08
W
F 4-2 2:23
E. Burbidge
Madison
2022 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 6 of 64 4 of 32 2 of 16
195
01/08
W
DEC 7-0
M. Dennis
Bend Senior
2022 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 5 of 64 3 of 32
195
01/08
W
F 2-0 0:19
O. Hill
Shelley
2022 Rollie Lane Invitational
Consolations 4 of 64 2 of 32 1 of 16
195
01/08
L
DEC 6-3
S. Troupe
Flathead
2022 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd3 64 Cons 3 64 Ch 2 32 Cons 1 32 Ch 1 16
195
01/07
W
F 2-0 0:17
H. Smith
Lowry
2022 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd 1 32 Rnd 2 64 Cons Rnd 1 64
195
12/22
W
F 6-2 4:30
A. Carey
Nyssa
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Finals
195
12/22
W
F 4-0 1:09
W. Ogden
Enterprise
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 4- Semifinals & Consolation
195
12/11
W
TF 16-0 4:38
W. Haun
Homedale
2021 Calhoun Classic - Varsity - Nyssa
RND 10 1/2
195
12/11
W
FOR 0-0
A. Carey
Nyssa
2021 Calhoun Classic - Varsity - Nyssa
RND 7 32 CHS, 32 ConQ 16 ChS 16 ConQ
195
12/11
W
F 2-0 0:49
C. Stanger
McCall-Donnelly
2021 Calhoun Classic - Varsity - Nyssa
RND 4 32 CHQ & 16 Ch Q
195
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
W
F 3-4 3:42
J. Turner
Estacada
OWA 4A State Championship
Placing
195
06/26
W
DEC 8-6 SV
E. Richards
Mazama
OWA 4A State Championship
Round 5
195
06/25
W
MD 12-3
J. Cruz
Woodburn
OWA 4A State Championship
Round 2
195
06/25
W
F 2-0 0:32
R. Martinez
Tillamook
OWA 4A State Championship
Round 1
195
06/12
W
F 2-0 1:25
A. Allen
Baker
OSAA 4A Special District 4
Placement Matches (8 Man)
195
06/12
W
F 5-0 0:39
C. Huxoll
La Grande
OSAA 4A Special District 4
Semis & 1st WB (8 Man)
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/20
L
F 6-2 1:28
D. Fujihara
Camas
Best Of The West - Duals
Finals (2 Team)
170
12/20
L
DEC 9-4
C. Knowles
Mt Si
Best Of The West - Duals
Round 1 (4 Team)
170
12/20
L
F 4-0 3:21
J. yates
Selah
Best Of The West - Duals
Champ - Round 1 (16 Team)
170
12/20
W
F 2-1 1:12
I. Bogle
Deer Park
Best Of The West - Duals
Round 2 (4 Team)
170
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/21
L
F 8-6 6:00
B. Matson
Prairie
Best Of The West - Duals
Quarterfinals (16 Team)
170
12/21
W
F 2-0 1:25
D. Schmidt
Selah
Best Of The West - Duals
Champ - Round 1 (16 Team)
170
12/21
L
DEC 6-2
V. Silva
Chiawana
Best Of The West - Duals
Semifinals (16 Team)
170
12/21
W
DEC 10-6
K. Magee
Tahoma
Best Of The West - Duals
Finals (2 Team)
170
12/21
L
F 6-2 3:49
G. Malychewski
Camas
Best Of The West - Duals
Finals (2 Team)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024