Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Mackin
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Normal (Community West)
Normal West
Normal West High School
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 2-0 0:22
M. Carey
Minooka
IHSA 3A Regional @ Bourbonnais
Consi Semis
120
02/02
W
MD 10-1
C. Jacobs
---
IHSA 3A Regional @ Bourbonnais
Semis and WB3
120
02/02
L
TF 17-1 4:20
A. Burkeybile
---
IHSA 3A Regional @ Bourbonnais
Quarters and WB1
120
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
L
F 6-0 3:10
M. Anderson
Joliet Central
IWCOA 2018 FroshSoph & Girls State
Consi Quarters
113
03/11
L
F 11-0 1:46
J. Estrada
---
IWCOA 2018 FroshSoph & Girls State
Quarters
113
03/11
W
MD 12-1
A. Hansen
Maine South
IWCOA 2018 FroshSoph & Girls State
Round of 16 (Mat 1-6)
113
03/10
W
MD 14-2
R. Lu
Stevenson
IWCOA 2018 FroshSoph & Girls State
Round of 32
113
03/04
L
DEC 6-2
R. Haynes
---
IWCOA 2018 C Sect Heyworth
1st & 3rd (16 Man)
113
03/04
W
F 8-0 4:36
T. Garrett
---
IWCOA 2018 C Sect Heyworth
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
03/04
W
DEC 5-2
N. Kotiw
---
IWCOA 2018 C Sect Heyworth
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
02/25
L
DEC 6-0
R. Haynes
Pekin
IWCOA 2018 C Reg Normal
1st & 3rd (16 Man)
113
02/25
W
F 5-0
K. Peckham
Farmington
IWCOA 2018 C Reg Normal
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
02/25
W
F 15-4 3:28
B. Walton
Canton
IWCOA 2018 C Reg Normal
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
02/03
L
MD 12-1
C. Farmer
---
IHSA 3A Regional @ East Moline (United)
Placement Matches
113
02/03
W
F 2-0 0:49
L. Barron
Oswego (h.s.)
IHSA 3A Regional @ East Moline (United)
Consi Semis
113
02/03
W
DEC 9-4
M. Limon
Rock Island (h.s.)
IHSA 3A Regional @ East Moline (United)
Semis and WB3
113
02/03
L
DEC 10-8 SV
C. Farmer
---
IHSA 3A Regional @ East Moline (United)
Quarters and WB1
113
01/13
W
TF 15-0 4:27
M. Khanfar
---
2018 Marty Williams Invitational
Placement Matches (16 Man)
113
01/13
W
F 2-0 1:03
M. Archer
---
2018 Marty Williams Invitational
Round 4 (16 Man)
113
01/13
L
F 18-8 2:48
J. Cardani
Champaign Centennial High School
2018 Marty Williams Invitational
Round 3 (16 Man)
113
01/13
W
F 15-1 4:39
R. Chitwood
Naperville Central High School
2018 Marty Williams Invitational
Round 2 (16 Man)
113
12/16
W
F 0-0 0:21
A. Skrzypek
Addison Trail
Rus Erb 2017
Placement Matches (16 Man)
113
12/16
L
F 13-12 5:50
E. Le
---
Rus Erb 2017
4th Wrestleback (16 Man)
113
12/16
W
TF 18-2 3:57
A. Triolo
Lincoln Way Central
Rus Erb 2017
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
12/16
W
F 0-0 0:59
N. Sullivan
Glenbrook South
Rus Erb 2017
2nd Wrestleback (16 Man)
113
12/16
L
F 0-0 3:42
K. Norfleet
Marian Catholic
Rus Erb 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/15
W
F 0-0 0:27
O. Khoshaba
Niles North
Rus Erb 2017
Round 1 (16 Man)
113
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
TF 16-1 3:41
J. Ambrose
Midwest Central
IWCOA 2017 CEN REG ILLINI BLUFFS
1st & 3rd (16 Man)
106
02/26
W
F 13-0 4:08
O. Farquer
Metamora
IWCOA 2017 CEN REG ILLINI BLUFFS
4th Wrestleback (16 Man)
106
02/26
L
DEC 7-4
D. Fugitt
East Peoria
IWCOA 2017 CEN REG ILLINI BLUFFS
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/26
W
F 7-0 2:56
G. Smiley
Tremont
IWCOA 2017 CEN REG ILLINI BLUFFS
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
02/04
L
F 2-2 1:35
H. Soglohun
East Moline (United)
IHSA 3A Regional @ Rock Island
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/04
L
TF 21-6 5:43
K.
---
IHSA 3A Regional @ Rock Island
Quarters and WB1
106
01/14
W
DEC 9-4
K. Silzer
Andrew High School
37th Annual Marty Williams Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
01/14
W
DEC 8-6
C. Oliger
Bloomington High School
37th Annual Marty Williams Invitational
Round 4 (16 Man)
106
01/14
L
TF 22-7 3:34
P. Keane
---
37th Annual Marty Williams Invitational
Round 3 (16 Man)
106
01/14
W
F 9-0 2:00
A. Nash
Rantoul High School
37th Annual Marty Williams Invitational
Round 2 (16 Man)
106
01/14
W
MD 12-1
C. Decker
Mahomet-Seymour High School
37th Annual Marty Williams Invitational
Round 1 (16 Man)
106
12/10
W
MD 10-2
J. Buckley
Herscher
`The Munch` Pontiac Invitational
3rd Place
106
12/10
L
F 9-0 4:48
A. Aqel
Shepard
`The Munch` Pontiac Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/10
W
F 5-9 5:13
M. Kass
Oak Lawn
`The Munch` Pontiac Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/10
W
F 2-0 0:44
M. Woods
Thornwood
`The Munch` Pontiac Invitational
Round 1 (16 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024