Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
DUSTIN DOUGLAS
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
W
F 8-2 5:23
B. Jones
Snow Canyon
2022 UHSAA Boys 4A State Championships
3rd & 5th
4A 150
02/19
W
F 2-0 1:34
V. Fertig
Bear River
2022 UHSAA Boys 4A State Championships
Cons Semi-Finals
4A 150
02/19
L
MD 13-4
J. McBride
---
2022 UHSAA Boys 4A State Championships
Semis
4A 150
02/18
W
DEC 5-0
A. Stubbs
---
2022 UHSAA Boys 4A State Championships
Quarters
4A 150
02/18
W
F 2-0 1:03
J. Anderson
---
2022 UHSAA Boys 4A State Championships
Champ Round 1
4A 150
02/12
W
DEC 7-3
A. Stubbs
---
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Placement Matches (32 Man)
150
02/12
W
DEF 6-0 2:24
D. Lange
---
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Cons Semis (32 Man)
150
02/12
L
DEC 19-12
J. Payne
CEDAR CITY
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Semis & 5th WB (32 Man)
150
02/11
W
F 5-0 1:33
T. Hodges
DIXIE
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Quarters & 3rd WB (32 Man)
150
02/06
L
FOR 0-0
N. O`Dougherty
---
Rockwell Rumble
Champ. Round 1
150
01/29
W
F 2-0 1:47
J. Williams
South Summit
High Country Classic
Placement Matches (16 Man)
150
01/29
W
F 6-0 3:23
V. Fertig
Bear River
High Country Classic
3rd WB (16 man)
150
01/29
L
F 4-2 2:52
T. Morley
Viewmont
High Country Classic
Quarters (16 Man)
150
01/29
W
F 2-0 0:26
J. Cox
Brighton
High Country Classic
Round 1 (16 Man)
150
01/21
W
F 5-0 2:35
W. Jones
Green Canyon
Green Canyon @ Bear River
Round 1
150
01/14
W
DEC 8-5
C. Lowe
Copper Hills
Rockwell Rumble
Champ. Round 1
150
01/14
W
F 6-0 3:06
B. Moore
---
Sky View @ Bear River
Round 1
150
01/08
L
DEC 7-2
A. Nalder
Malad
Richardson Memorial Varsity 2022
4th Wrestleback (32 Man)
150
01/08
W
F 5-0 2:25
J. Smoot
Woods Cross
Richardson Memorial Varsity 2022
Quarters & 3rd WB (32 Man)
150
01/07
W
F 5-0 2:51
M. Martinez
Box Elder
Richardson Memorial Varsity 2022
2nd Wrestleback (32 Man)
150
01/07
L
F 5-0 0:25
G. Mabin
Syracuse
Richardson Memorial Varsity 2022
Round 1 (32 Man)
150
01/06
W
DEC 7-5
D. Lange
---
Bear River @ Ridgeline
Round 1
150
12/31
L
MD 9-1
C. Platt
Fremont
Fremont @ Bear River
Round 1
150
12/30
L
F 8-4 3:03
M. Merritt
---
Star Valley @ Bear River
Round 1
150
12/30
L
DEC 9-6
P. Twiss
---
Minico @ Bear River
Round 1
150
12/16
W
F 6-1 2:57
M. Martinez
Box Elder
Box Elder @ Bear River
Round 1
150
12/10
L
F 10-3 1:40
C. Platt
Fremont
2021 Juab Winter Classic
Round 7 (8 Team)
150
12/10
L
F 5-2 2:34
J. Brower
Westlake
2021 Juab Winter Classic
Round 5 (8 Team)
150
12/10
L
DEC 4-0
K. Guerra
---
2021 Juab Winter Classic
Round 1 (8 Team)
150
12/10
W
F 7-10 5:29
R. Blackett
---
2021 Juab Winter Classic
Round 4 (8 Team)
150
12/10
L
F 4-1 0:27
D. Dick
---
2021 Juab Winter Classic
Round 6 (8 Team)
150
12/10
L
DEC 4-2
D. Rees
---
2021 Juab Winter Classic
Round 2 (8 Team)
150
12/10
W
F 7-0 0:54
B. Palmer
South Sevier
2021 Juab Winter Classic
Semifinals (4 Team)
150
12/10
L
F 2-2 1:32
C. Blonquist
North Summit
2021 Juab Winter Classic
Finals (4 Team)
150
12/10
W
F 2-0 1:24
C. Winward
---
Davis @ Bear River
Round 1
150
11/24
L
F 4-1 3:48
J. Campbell
---
Morgan @ Bear River
Round 1
157
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
DEC 4-2
D. Marlowe
Unattached
USAW HS Nat`l Recruiting Showcase - UT Qualifier
2nd Wrestleback (32 Man)
145
03/12
L
TF 16-0 2:28
A. Allen
---
USAW HS Nat`l Recruiting Showcase - UT Qualifier
Round 1 (16 Man)
145
03/12
W
F 2-0 1:04
J. Friedrichs
---
USAW HS Nat`l Recruiting Showcase - UT Qualifier
Round 1 (32 Man)
145
02/20
L
DEC 6-2
J. Rhoades
Uintah
2021 UHSAA Boys 4A State Championships
Round 4 - Cons Semi
4A 138
02/20
W
F 16-1 4:00
T. Harada
Hurricane
2021 UHSAA Boys 4A State Championships
Round 3 - 2nd Wrestleback (16 Man)
4A 138
02/20
L
F 2-0 1:57
M. Morris
---
2021 UHSAA Boys 4A State Championships
Round 2 Quarters (16 Man)
4A 138
02/20
W
MD 10-2
M. Leak
Sky View
2021 UHSAA Boys 4A State Championships
Round 1 (16 Man)
4A 138
02/06
L
MD 12-1
N. Munk
Ridgeline
UHSAA 4A Division B
3rd
138
02/06
W
F 7-0 1:59
P. Jeppson
Pine View
UHSAA 4A Division B
Cons Semis (32 Man)
138
02/06
W
F 2-0 1:02
K. Detwiler
Bear River
UHSAA 4A Division B
5th Wrestleback
138
02/06
W
DEC 8-4
K. Kegel
Juan Diego Catholic
UHSAA 4A Division B
4th Wrestleback (32 Man)
138
02/05
L
F 3-2 2:59
N. Munk
Ridgeline
UHSAA 4A Division B
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
02/05
W
F 16-5 5:34
J. Sawyer
---
UHSAA 4A Division B
Champ Round 2 & WB (32 Man)
138
02/04
W
TF 16-0 5:33
a. johnson
Sky View
Bear River @ Sky View
Round 1
138
01/28
L
DEC 9-4
P. Birdsall
---
Bear River @ Davis
Round 1
138
01/23
W
F 12-0 4:02
L. Schmidt
Woods Cross
High Country Classic 2021
Placement Matches (16 Man)
138
01/23
W
F 2-1 2:30
D. Kyle
Bear River
High Country Classic 2021
3rd WB (16 man)
138
01/23
L
DEC 4-2
T. Bushell
---
High Country Classic 2021
Quarters (16 Man)
138
01/16
W
F 5-0 2:49
M. Fox
Timpview
JV Rumble Saturday
1st Place
138B
01/16
W
F 0-0 3:13
C. Balmforth
Cedar Valley
JV Rumble Saturday
Semis
138B
01/16
W
F 2-0 1:32
B. Pratt
American Fork
JV Rumble Saturday
Quarters
138B
01/14
W
MD 18-5
A. Jensen
---
Mountain Crest @ Bear River
Round 1
138
01/09
L
F 0-2 3:46
J. McBride
---
Richardson Memorial JV 2021
Round 5
145
01/08
W
F 7-1 2:00
W. Dekorver
---
Richardson Memorial JV 2021
Round 4
145
01/08
W
F 5-0 1:11
O. Munk
Ridgeline
Richardson Memorial JV 2021
Round 3
145
01/08
W
F 14-5 3:28
Q. Simpson
Box Elder
Richardson Memorial JV 2021
Round 2
145
01/08
W
F 2-0 0:49
J. Adams
Green Canyon
Bear River @ Green Canyon
Round 1
145
01/06
L
F 0-0
C. Zamani
Box Elder
Bear River @ Box Elder
Round 1
145
01/02
W
F 2-0 1:21
K. Detwiler
Bear River
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 5 (6 Man)
141-146
01/02
W
MD 13-0
P. Sandstrom
American Fork
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 4 (6 Man)
141-146
01/02
W
FOR 0-0
D. Lange
---
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 3 (6 Man)
141-146
01/02
W
DEC 7-5
D. Parker
Syracuse
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 2 (6 Man)
141-146
01/02
W
MD 11-3
O. Munk
Ridgeline
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 1 (6 Man)
141-146
12/30
L
TF 18-3 4:00
I. Ortega
Weber
Bear River @ Weber
Round 1
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
W
MD 9-0
L. Diether
American Fork
Utah JV State
Placement Matches (64 Man)
126
02/09
L
DEC 4-0
T. Blevins
Mountain View
Utah JV State
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/09
L
F 7-5 4:27
W. Nielsen
---
Utah JV State
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/08
W
F 4-0 2:05
D. Johnson
Box Elder
Utah JV State
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/08
W
DEC 10-9
A. Romero-Arriaga
Granger
Utah JV State
Round 1 (16 Man)
126
02/08
W
F 2-0 0:42
B. Bijou
Corner Canyon
Utah JV State
Round 1 (32 Man)
126
02/08
W
F 2-0 0:40
T. Thomas
---
Utah JV State
Round 1 (64 Man)
126
01/30
W
F 2-1 0:30
E. Coombs
Ridgeline
Bear River @ Ridgeline
Round 1
126
01/25
L
F 4-6 5:51
J. Lewis
Brighton
High Country Classic 2020
Placement Matches (16 Man)
126
01/25
L
F 9-0 3:42
T. Bushell
South Summit
High Country Classic 2020
Semis (16 Man)
126
01/25
W
F 9-0 4:34
r. Memmott
---
High Country Classic 2020
Quarters (16 Man)
126
01/25
W
DEC 6-4
R. Rust
Altamont
High Country Classic 2020
Round 1 (16 Man)
126
01/18
L
F 2-2 1:17
B. Winterton
Union
2020 JV Rumble
5th place
126
01/18
L
DEC 10-4
T. Blevins
Mountain View
2020 JV Rumble
Sat: Round 9 (Conso Semifinals)
126
01/18
L
F 2-1 5:52
J. McLaws
---
2020 JV Rumble
Sat: Round 8 (Semis)
126
01/18
W
F 3-5 3:45
H. Romero
Rock Springs
2020 JV Rumble
Friday: Round 6 (Quarters, Conso 3/5)
126
01/17
W
TF 18-1 4:00
D. Mann
---
2020 JV Rumble
Friday: Round 4 (Champ of 16, Conso 1/3)
126
01/17
W
DEC 2-0
K. Farris
---
2020 JV Rumble
Friday: Round 2 (Champ of 32, Conso 1)
126
01/11
W
F 6-0 2:20
Z. Ryan
Mountain Crest
2020 JV Richardson Memorial
3rd Place Match
120
01/11
W
F 4-0 2:23
B. Hall
Sky View
2020 JV Richardson Memorial
6th Wrestleback (32 Man)
120
01/11
W
F 5-0 1:39
N. Hassan
Olympus
2020 JV Richardson Memorial
5th WB (32 Man)
120
01/11
W
F 6-0 1:35
C. Colton
Malad
2020 JV Richardson Memorial
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/11
L
DEC 13-7
T. Cochran
Box Elder
2020 JV Richardson Memorial
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/10
W
F 2-0 0:38
C. Miller
Sky Ridge
2020 JV Richardson Memorial
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/07
W
F 4-0 1:58
T. Cochran
Box Elder
Box Elder @ Bear River
Round 1
120
12/20
W
MD 10-2
K. Woolsey
Weber
Jody Warren Duals
Round 5 (8 Team)
126
12/20
L
DEC 9-6
E. Gavin
Tooele
Jody Warren Duals
Round 1 (8 Team)
126
12/20
L
MD 13-1
W. Green
Star Valley
Jody Warren Duals
Round 6 (8 Team)
126
12/20
L
F 5-0 1:55
W. Pentz
---
Jody Warren Duals
Round 4 (8 Team)
126
12/20
L
F 4-1 1:58
C. Platt
Fremont
Jody Warren Duals
Round 2 (8 Team)
126
12/20
L
F 7-1 2:55
G. (Morgan)
Copper Hills
Jody Warren Duals
Round 3 (8 Team)
126
12/18
W
F 2-0 0:55
R. Overy
Evanston
Evanston @ Bear River
Round 1
126
12/17
W
F 2-0 0:47
J. Hidalgo
Green Canyon
Green Canyon @ Bear River
Round 1
126
12/14
W
F 2-0 1:00
Y. MARTINEZ
---
Evanston Invitational Varsity
Varsity 5th Place
126
12/14
L
F 2-0 0:35
K. Landry
---
Evanston Invitational Varsity
Conso Semis
126
12/14
L
F 4-1 1:21
C. Phelps
---
Evanston Invitational Varsity
Semis
126
12/13
W
F 3-2 1:18
Y. MARTINEZ
---
Evanston Invitational Varsity
---
126
12/07
W
MD 8-0
J. Shaw
---
SYRACUSE SCUFFLE JV
1st & 3rd (16 Man)
126
12/07
W
F 6-2 4:30
L. Diether
American Fork
SYRACUSE SCUFFLE JV
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/07
W
F 2-0 0:37
B. Benson
Granger
SYRACUSE SCUFFLE JV
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/06
W
MD 10-0
A. Estrada
Copper Hills
SYRACUSE SCUFFLE JV
Round 1 (16 Man)
126
12/04
W
F 4-0 0:43
M. Jessen
Davis
Davis @ Bear River
Round 1
126
12/04
W
F 0-0
H. Findley
Jordan
Adam Perry
Champ. Round 1
132
12/04
W
F 0-0
A. Cline
Skyline
Adam Perry
Champ. Round 1
132
12/04
W
F 0-0
G. Munoz
---
Adam Perry
Champ. Round 1
132
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 4-0 2:20
K. Jenkins
Duchesne
1A - 4A Jr HIGH/MIDDLE SCHOOL STATE 2019
3rd/5th place
112
01/26
W
DEC 5-2
R. Blackett
Juab
1A - 4A Jr HIGH/MIDDLE SCHOOL STATE 2019
6th Wrestleback (32 Man)
112
01/26
L
TF 16-0 2:26
R. Evans
Beaver
1A - 4A Jr HIGH/MIDDLE SCHOOL STATE 2019
Semis & 5th WB (32 Man)
112
01/26
W
DEC 8-2
J. Rhoades
Uintah Utes
1A - 4A Jr HIGH/MIDDLE SCHOOL STATE 2019
Quarters & 3rd WB (32 Man)
112
01/25
W
TF 16-0 4:30
H. Gleave
Richfield Jr Wlldcat Wrestling Association
1A - 4A Jr HIGH/MIDDLE SCHOOL STATE 2019
Round 2 Champ & WB (32 Man)
112
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/19
L
FOR 0-0
J. Keblis
Fremont Wrestling Club
Wrestling Nation at Farmington Station
Round 4
90-94
12/19
L
FOR 0-0
K. Rodriguez
Mound Fort Junior High
Wrestling Nation at Farmington Station
Round 3
90-94
12/19
L
FOR 0-0
C. Erickson
---
Wrestling Nation at Farmington Station
Round 2
90-94
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020