Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Xander Lopez
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2019-2020
2018-2019
Team Name
Beauregard
Beauregard HS
Centari
Centauri
Centauri H.S.
Centauri middle school
Lubbock Coronado
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 4-3
J. Cedeno
White Settlement Brewer
UIL Boys District 4-5A
Champ Semi
144
02/04
W
F 8-2 5:31
J. Hernandez
Lubbock Monterey
UIL Boys District 4-5A
Round 1 & Champ
144
02/04
L
F 10-0 2:36
J. Gibson
---
UIL Boys District 4-5A
Round 6 - 3rd and 5h Place
144
02/04
L
DEC 10-3
Z. Attaway
Aledo
UIL Boys District 4-5A
Consi Semis Boys
144
01/21
L
F 2-5 1:59
F. Galvez
Lagrange
Smiths Station Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/20
L
F 2-0 0:48
T. Crawmer
Central
Smiths Station Invitational
Round 1 (32 Man)
132
01/07
L
F 6-3 4:40
L. Valencia
Bayfield
Rocky Mountain Wrestling Invite
7th Place
126
01/07
L
F 10-0 3:36
A. Chacon
Taos
Rocky Mountain Wrestling Invite
Semis
126
01/07
W
DEC 2-0
C. Douglas
Aztec
Rocky Mountain Wrestling Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
126
01/07
L
F 0-0 1:44
L. Shumway
Monticello
Rocky Mountain Wrestling Invite
Round 1
126
01/07
L
F 0-0
B. Hayes
T. R. Miller
2023 Julian McPhillips Invitational
rd 4.5 con 1/4s both
134
01/07
W
FOR 0-0
C. Smith
W. S. Neal
2023 Julian McPhillips Invitational
rd 3 con 2 16man
134
01/07
L
Replay
F 5-2 3:09
A. Hutchinson
Tallassee
2023 Julian McPhillips Invitational
rd 1
134
12/10
L
Replay
F 7-2 4:55
A. Arthur
---
2022 Swede Umbach Invite
Rd 3 Con 2 Friday
132
12/10
W
Replay
F 4-0 2:15
N. Hinkle
McAdory High School
2022 Swede Umbach Invite
Rd 2 Con 1 Friday
132
12/10
L
Replay
F 2-0 0:23
C. Harris
Smiths Station Hs
2022 Swede Umbach Invite
rd 1 Friday
132
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/15
L
DEF 0-0
B. Hiltz
---
2022 Custer County HS Bobcat Invite
Round 4
126
01/15
W
F 9-1 2:51
D. Boyer
Florence
2022 Custer County HS Bobcat Invite
Round 3
126
01/15
L
F 5-2 1:39
G. Gonzalez
Palmer Ridge
2022 Custer County HS Bobcat Invite
Round 2
126
01/15
W
DEC 12-11
J. Sierra
Sargent
2022 Custer County HS Bobcat Invite
Round 1
126
12/04
W
F 4-2 2:47
J. Tafoy
Trinidad
Grizzly Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
12/04
W
F 2-0 0:23
O. Stewart
County Line
Grizzly Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
12/04
W
F 2-0 0:27
D. Bellerdine
Ellicott
Grizzly Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/04
L
DEC 7-1
M. Gallegos
---
Grizzly Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 8-0 4:43
D. Lopez
---
CHSAA 2A Region 2
3rd and 5th Place Matches
113
02/15
L
F 13-0 1:44
D. Apodaca
Dolores Huerta
CHSAA 2A Region 2
Consi Semis
113
02/14
L
F 2-0 1:55
J. Helmke
---
CHSAA 2A Region 2
Quarterfinals and WB1
113
02/01
L
DEC 8-4
C. Montoya
---
Valley Classic 2020
Quarters & 3rd WB (32 Man)
106
02/01
W
F 2-0 3:39
C. Mcalhany
Rye
Valley Classic 2020
2nd Wrestleback (32 Man)
106
02/01
L
F 10-0 3:55
C. Hutchings
---
Valley Classic 2020
Round 1 (32 Man)
106
01/31
L
F 6-1 0:55
D. Buford
---
2020 Kortney Lake Duals
Finals (2 Team)
113
01/31
L
F 2-0 1:58
J. Valdez
---
Montezuma - Cortez @ Centauri
Round 1
113
01/29
L
DEC 6-3
A. Mitzlaff
Bayfield
Bayfield @ Centauri
Round 1
113
01/25
W
F 3-2 3:22
A. Mitzlaff
Bayfield
High Desert Tiger Duals
Round 3 (3 Team)
113
01/25
W
F 10-0 5:45
A. Potts
Albuquerque Academy
High Desert Tiger Duals
Round 2 (4 Team)
113
01/25
L
F 5-0 2:53
B. Fowner
---
High Desert Tiger Duals
Round 3 (4 Team)
113
01/17
L
F 4-0 1:23
M. Gonzales
Mullen (j.k.) High School
2020 Mel Smith Husky Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
113
01/17
L
F 2-0 0:43
G. Whipkey
Manitou Springs
2020 Mel Smith Husky Invitational
Round 1 (32 Man)
113
01/11
L
F 2-0 0:28
P. Vigil
Aztec
Rocky Mountain Wrestling Tournament
5th Place
113
01/11
W
F 4-4 4:43
A. Mitzlaff
Bayfield
Rocky Mountain Wrestling Tournament
Semis
113
01/11
L
F 12-0 5:43
T. Torrez
Pagosa Springs
Rocky Mountain Wrestling Tournament
Round 2
113
01/10
L
F 7-0 3:16
D. Valdez
Alamosa
Alamosa @ Centauri
Round 1
113
12/21
L
F 4-0 2:27
D. Gibbs
---
Pete and Ina Gomez Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
106
12/21
W
F 4-0 4:21
K. Hageman
Palmer Ridge
Pete and Ina Gomez Invitational
Quarterfinals (16 Man) Quarterfinals (8 Man)
106
12/21
L
F 4-0 1:27
J. Hee
Gunnison
Pete and Ina Gomez Invitational
Round 1 (16 Man)
106
12/14
W
F 8-9 3:12
m. larson
CSCS
2019 Rob Mickel Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
113 LBS
12/14
L
F 2-0 0:34
K. Lenn-Palmer
Fowler
2019 Rob Mickel Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
113 LBS
12/14
L
F 5-0 0:55
J. Sinks
---
2019 Rob Mickel Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
113 LBS
12/06
L
F 2-0 1:36
T. Torres
---
Battle of the Best - 9th Annual
Round 4 (6 Team)
106
12/06
L
MD 15-7
D. Ervin
Eaglecrest
Battle of the Best - 9th Annual
Round 3 (6 Team)
106
12/06
L
F 2-0 0:35
N. Nadolsky
Thompson Valley
Battle of the Best - 9th Annual
Round 3 (4 Team)
106
12/06
L
F 2-0 1:14
P. Harris
Ponderosa
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (4 Team)
106
12/06
L
TF 16-0 5:41
S. Pulido
---
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (6 Team)
106
12/06
W
DEC 11-5
M. Holstien
Riverdale Ridge
Battle of the Best - 9th Annual
Round 5 (6 Team)
106
12/06
L
F 2-0 1:17
I. Blackmon
---
Battle of the Best - 9th Annual
Round 2 (4 Team)
106
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
F 2-0 1:48
F. Max
Chatfield Jr. Wrestling
CO Middle & Elementary School State
4th Wrestleback (64 Man)
90
03/30
W
DEC 9-8
O. Mease
---
CO Middle & Elementary School State
Round 4 Champ & WB (64 Man)
90
03/29
L
MD 10-1
A. Isek
Unaffiliated
CO Middle & Elementary School State
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
90
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024