Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
CADENCE ROSS
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2015-2016
2012-2013
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
W
F 3-0 3:55
C. Jensen
---
2021 UHSAA Boys 3A State Championships
3rd Place
3A 170
02/19
L
F 2-0 1:23
T. Belinski
---
2021 UHSAA Boys 3A State Championships
Round 3 - Semis
3A 170
02/19
W
F 11-0 4:23
C. Baldovinez
Grantsville
2021 UHSAA Boys 3A State Championships
Round 2 Quarters (16 Man)
3A 170
02/19
W
F 2-0 1:27
L. Dixon
Summit Academy
2021 UHSAA Boys 3A State Championships
Round 1 (16 Man)
3A 170
02/06
W
F 2-0 3:33
A. Vigo
American Leadership Academy
UHSAA 3A Division A
3rd/4th
170
02/06
W
F 4-0 1:19
D. Seely
Manti
UHSAA 3A Division A
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/06
L
F 10-0 2:48
T. Belinski
---
UHSAA 3A Division A
Semis
170
02/06
W
F 8-0 2:36
D. Garner
Carbon
UHSAA 3A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/17
W
F 0-5 2:35
W. Mullins
---
2020 L.I.T. Varsity
5th
170
01/16
W
MD 11-3
D. Wilde
Sky View
2020 L.I.T. Varsity
cons
170
01/16
W
F 2-9 4:05
B. Finch
Payson
2020 L.I.T. Varsity
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/16
L
TF 20-5 5:37
M. Christman
---
2020 L.I.T. Varsity
Round 2
170
01/14
L
F 8-0 3:04
J. Verduzco
Duchesne
Duchesne @ Union
Round 1
170
01/09
L
DEC 7-0
J. Judd
Pomona
TOC - Tournament of Champions
5th place
170
01/09
W
F 4-0 3:52
J. Closson
Pleasant Grove
TOC - Tournament of Champions
Conso Semis
170
01/09
W
DEC 11-4
C. Hardy
Timpanogos
TOC - Tournament of Champions
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/09
L
F 2-0 2:44
A. Richens
Uintah
TOC - Tournament of Champions
Round 1 (16 Man)
170
01/09
W
DEC 6-0
C. Hawn
Unaffiliated
TOC - Tournament of Champions
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/08
L
DEC 6-1
T. Willoughby
---
Union @ Delta
Round 1
182
01/06
L
F 13-3 4:57
W. Price
Uintah
Uintah @ Union
Round 1
182
12/30
L
F 6-3 5:56
T. Holdaway
---
3A Duels 2020
Round 5 (6 Team)
195
12/30
W
F 6-2 2:16
W. Carmichael
Carbon
3A Duels 2020
Round 1 (6 Team)
182
12/30
W
F 2-0 1:57
L. Burke
---
3A Duels 2020
Round 4 (6 Team)
182
12/30
W
F 2-0 1:11
C. Juan)
Emery B
3A Duels 2020
Round 2 (6 Team)
182
12/30
W
F 2-0 1:14
N. Sorenson
Richfield
3A Duels 2020
Finals (2 Team)
182
12/17
W
F 0-0
D. Yates
Hurricane
Days of Thunder Duals
Champ. Round 1
195
12/17
L
F 0-0
T. Holdaway
Juab
Juab @ Union
Round 1
195
12/17
W
F 2-0 1:06
S. Rees
North Summit
Union @ North Summit
Round 1
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 11-7
M. Christman
---
2020 UHSAA 3A State Championships
3A 3rd & 5th
3A 170
02/15
L
DEC 7-4
T. Willoughby
---
2020 UHSAA 3A State Championships
3A Cons Semis
3A 170
02/15
L
F 2-0 1:32
H. Dalton
---
2020 UHSAA 3A State Championships
3A Semis
3A 170
02/14
W
MD 13-0
B. Stevens
Manti
2020 UHSAA 3A State Championships
3A Quarters
3A 170
02/14
W
F 2-0 0:43
D. Gardner
Carbon
2020 UHSAA 3A State Championships
3A Champ Round 1
3A 170
02/01
W
F 4-0 2:32
K. Sperry
Juab
2020 UHSAA 3A Division A
Placement (16 Man)
170
02/01
W
F 6-0 3:20
A. Seely
---
2020 UHSAA 3A Division A
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/01
L
DEC 5-0
T. Willoughby
---
2020 UHSAA 3A Division A
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/31
W
F 4-7 5:48
W. Harvey
Richfield
2020 UHSAA 3A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/21
W
F 5-4 5:30
S. Gibson
Emery
Emery @ Union
Round 1
182
01/17
L
F 10-6 3:24
L. Kettering
Rock Springs
Rockwell Rumble
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
170
01/17
L
F 2-0 1:46
S. Combs
---
Rockwell Rumble
Round 1 (64 Man)
170
01/11
L
F 5-2 2:57
J. Potter
Duchesne
TOC - Tournament of Champions
7th Place
170
01/11
L
F 2-0 1:37
R. Wagstaff
---
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 5
170
01/11
W
DEC 2-0
G. Murray
Uintah 2
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 4
170
01/11
L
F 10-4 5:49
M. Smith
Pleasant Grove
TOC - Tournament of Champions
Quarters
170
01/10
W
F 7-6 5:29
A. Ekker
North Sevier
TOC - Tournament of Champions
Champ 2
170
01/10
W
F 2-0 1:38
J. Solis
---
TOC - Tournament of Champions
Champ 1
170
01/03
W
DEC 8-4
J. Williams
---
2A/3A Duels
Round 2 (4 Team)
182
01/03
W
F 2-0 1:22
J. Garlick
Summit Academy
2A/3A Duels
Round 7 (8 Team)
195
01/03
L
F 2-2 1:37
T. Hunt
South Sevier
2A/3A Duels
Round 6 (8 Team)
182
01/03
L
F 2-0 0:35
C. Watts
JUAB
2A/3A Duels
Round 5 (8 Team)
182
01/03
W
DEC 11-8
L. Burke
---
2A/3A Duels
Round 3 (8 Team)
182
01/03
L
F 8-2 1:56
J. Kaibetony
North Sanpete
2A/3A Duels
Round 1 (4 Team)
182
01/03
W
F 2-0 1:25
J. Perman
Grand
2A/3A Duels
Round 1 (8 Team)
170
01/03
W
F 2-0 1:10
N. Sorensen
Richfield
2A/3A Duels
Round 4 (8 Team)
170
01/03
L
F 5-3 2:46
L. Rodriguez
Delta
2A/3A Duels
Round 2 (8 Team)
182
12/20
W
F 2-0 0:50
A. Angilau
West
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (6 Team)
182
12/20
W
F 4-0 1:25
K. Clark
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (6 Team)
182
12/20
L
F 10-1 5:03
J. Kaibetony
North Sanpete
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (6 Team)
182
12/20
W
F 6-2 3:23
C. Holm
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 4 (6 Team)
182
12/20
W
F 4-0 1:54
T. Holt
North Sevier
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (6 Team)
182
12/20
L
DEC 9-4
K. Bridges
Panguitch
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (6 Team)
182
12/20
W
F 2-0 0:39
N. Mann
Ben Lomond
Manti Varsity Holiday Classic
Round 4 (6 Team)
182
12/14
L
F 2-0 1:25
P. McKee
Westlake
2019 Capitol City Classic
conso champ
170
12/14
W
F 6-4 1:33
S. Jordan
Cyprus
2019 Capitol City Classic
Semis & WB (16 Man)
170
12/14
L
F 10-4 3:07
J. Butler
Payson
2019 Capitol City Classic
Quarters & WB (16 Man)
170
12/14
W
DEF 0-0
M. Asay
Wasatch
2019 Capitol City Classic
Round 3 (16 Man)
170
12/13
L
DEC 16-11
L. Boswell
Payson
2019 Capitol City Classic
Round 1 (16 Man)
170
12/13
W
MD 13-0
T. Holdaway
Juab
Union @ Juab
Round 1
182
12/06
L
F 2-0 2:53
C. Roundy
Desert Hills
L.I.T 2019
Round 5
170
12/06
L
F 14-0 5:15
M. Rausch
---
L.I.T 2019
Round 4
170
12/06
W
F 2-3 2:54
C. Taylor
North Sanpete
North Sanpete @ Union
Round 1
170
12/05
W
F 6-6 4:55
C. Henderson
Uintah
Union @ Uintah
Round 1
170
11/27
L
MD 14-4
T. Willoughby
---
Delta @ Union
Round 1
170
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 2-0 2:26
X. Lindsey
South Summit
2019 UHSAA 3A State Championships
3A 3rd & 5th
3A 195
02/16
L
F 5-0 0:54
T. Brown
---
2019 UHSAA 3A State Championships
3A Cons Semis
3A 195
02/16
W
F 11-7 5:41
J. Kaibetony
North Sanpete
2019 UHSAA 3A State Championships
3A Cons Round 3
3A 195
02/15
L
F 10-0 2:27
B. Mangelson
Juab
2019 UHSAA 3A State Championships
3A Quarters
3A 195
02/02
L
F 2-0 2:33
X. Lindsey
South Summit
2019 UHSAA 3A Division A
Placement (16 Man)
195
02/02
W
F 8-2 3:03
K. Johansen
Emery
2019 UHSAA 3A Division A
4th Wrestleback (16 Man)
195
02/02
L
F 2-0 1:12
B. Mangelson
Juab
2019 UHSAA 3A Division A
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/01
W
F 4-1 5:00
C. Nay
Grantsville
2019 UHSAA 3A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/24
L
F 6-8 3:43
T. Phillips
Altamont
Union @ Altamont
Round 1
182
01/12
L
F 2-6 3:02
J. Romero
Rock Springs
TOC- Second Chance
Quarters
170
01/12
W
F 9-2 2:41
J. Solis
---
TOC- Second Chance
Round 2 Champ
170
01/12
W
DEC 7-6
J. Barlow
---
TOC- Second Chance
round 1
170
01/12
L
F 6-0 1:58
C. Carlson
Pleasant Grove
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 4
170
01/12
W
DEC 13-9
G. Haug
Eaglecrest
TOC - Tournament of Champions
Conso rd3
170
01/12
W
F 7-2 3:13
A. Tuikolongahau
West
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 2
170
01/12
L
TF 16-1 4:00
A. Barrios
Delta
TOC - Tournament of Champions
Champ 2
170
01/11
W
F 11-6 3:19
H. Huff
Altamont
TOC - Tournament of Champions
Champ 1
170
01/04
L
F 6-0 4:22
X. Lindsey
South Summit
3A State Duels
Round 7 (8 Team)
195
01/04
W
F 9-1 3:11
C. Nay
Grantsville
3A State Duels
Round 2 (8 Team)
195
01/04
W
F 7-0 3:07
P. Grant
Richfield
3A State Duels
Round 2 (4 Team)
195
01/04
L
F 2-0 1:19
B. Mangelson
Juab
3A State Duels
Round 6 (8 Team)
195
01/04
W
F 0-2 1:01
I. Jacobs
San Juan
3A State Duels
Round 3 (8 Team)
195
12/20
L
F 2-0 0:30
B. Mangelson
Juab
Juab @ Union
Round 1
195
12/14
L
F 0-0 2:13
K. Atene
Monument Valley
Manti Varsity Holiday Classic
Round 5 (8 Team)
195
12/14
L
DEC 7-2
C. Adair
Monticello
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (8 Team)
195
12/14
W
F 2-0 1:05
M. Warino
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (3 Team)
195
12/14
W
F 2-0 1:15
G. Sarles
Panguitch
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (8 Team)
195
12/14
W
F 2-0 0:30
S. Olson
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 7 (8 Team)
195
12/14
W
F 4-1 2:30
H. Rust
Altamont
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (3 Team)
195
12/14
W
F 7-2 2:34
G. Austin
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 6 (8 Team)
195
12/14
L
DEC 16-10
J. Barlow
---
Carbon @ Union
Round 1
170
12/14
W
F 0-0 2:19
T. Weight
American Leadership Academy
Union @ American Leadership Academy
Round 1
182
12/12
L
F 0-0
B. Rowley
Enterprise
Thunder Duals
Champ. Round 1
170
12/08
L
F 2-0 1:25
S. Hunt
North Sevier
Thunder Duals
Champ. Round 1
170
11/28
W
F 7-1 2:48
S. Gibson
Emery
Union @ Emery
Round 1
170
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-0 1:33
N. Oveson
---
2018 UHSAA 3A State Championships
3A Cons Round 2
3A 170
02/09
W
F 2-1 0:46
S. Moe
Manti
2018 UHSAA 3A State Championships
3A Cons Round 1
3A 170
02/09
L
MD 9-0
D. Sorenson
---
2018 UHSAA 3A State Championships
3A Champ Round 1
3A 170
02/03
W
F 0-0 0:50
C. Featherstone
North Sanpete
2018 Utah 3A divisional Tournaments
5th
170A
02/03
L
MD 18-5
J. Gunter
Union
2018 Utah 3A divisional Tournaments
Round 5 Cons Semi`s
170A
02/03
L
F 2-6 1:18
T. Shields
Delta
2018 Utah 3A divisional Tournaments
Round 4 Semis
170A
02/02
W
F 9-1 5:26
C. Featherstone
North Sanpete
2018 Utah 3A divisional Tournaments
Round 2
170A
01/20
L
F 10-2 5:10
J. Clayton
Herriman
2018 JV Rumble
Friday: Round 6 (Quarters, Conso 3/5)
152
01/19
W
F 6-2 5:03
D. Dutson
Salem Hills
2018 JV Rumble
Friday: Round 5 (Conso 2/4)
152
01/19
L
F 2-0 0:45
J. Roper
---
2018 JV Rumble
Friday: Round 4 (Champ of 16, Conso 1/3)
152
01/19
W
F 5-0 4:24
M. Aguayo
Cedar City
2018 JV Rumble
Friday: Round 2 (Champ of 32, Conso 1)
152
01/19
W
DEC 6-2
T. Hooper
Lehi
2018 JV Rumble
Friday: Round 1 (Champ of 64)
152
01/13
L
F 13-0 2:34
T. Profaizer
---
TOC - Second Chance
Quarters
152
01/13
W
DEC 6-4
J. Jackson
---
TOC - Second Chance
Round 2 Champ
152
01/13
W
F 10-0 1:55
A. Johnson
---
TOC - Second Chance
round 1
152
01/13
L
DEC 3-2 UTB
C. Tanner
North Sevier
TOC - Tournament of Champions JV
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/13
W
F 2-0 1:15
G. Karren
North Sevier
TOC - Tournament of Champions JV
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/12
W
F 2-2 2:27
W. Wiltbank
Skyridge
TOC - Tournament of Champions JV
Round 1 (16 Man)
152
01/06
W
F 3-2 3:15
C. Grant
---
3A Duals JV Tournament
Round 5 (6 Man)
152
01/06
W
FOR 0-0
T. Howard
Morgan
3A Duals JV Tournament
Round 4 (6 Man)
152
01/05
W
F 13-3 4:34
M. Eldredge
Union
3A Duals JV Tournament
Round 3 (6 Man)
152
01/05
W
F 2-0 1:33
A. Johnson
---
3A Duals JV Tournament
Round 2 (6 Man)
152
12/16
W
F 2-0 1:04
N. Burton
American Leadership Academy
Manti JV Holiday Classic
Round 4 (6 Man)
152B
12/15
W
F 0-2 0:58
S. Mortensen
North Sanpete
Manti JV Holiday Classic
Round 2 (6 Man)
152B
12/09
W
DEC 5-4
W. Haney
Desert Hills High School
Thunder Duels J.V. 2017
round 7
152
12/09
W
F 2-0 1:25
J. Allsop
Dixie High School
Thunder Duels J.V. 2017
round 5
152
12/09
W
F 2-0 1:22
K. Jones
---
Thunder Duels J.V. 2017
round 4
152
12/09
W
F 7-1 3:59
W. Haney
Desert Hills High School
Thunder Duels J.V. 2017
round 3
152
12/09
W
F 2-0 1:35
C. Keitz
Dixie High School
Thunder Duels J.V. 2017
round 2
152
12/08
W
F 6-2 1:48
X. Flores
Dixie High School
Thunder Duels J.V. 2017
round 1
152
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
F 2-0 0:57
J. Bombino
Mead
3A/4A GSL District Tournament
4A 2nd Round Cons.
4A-132
02/05
L
DEC 4-2
E. Simmons
Gonzaga Prep
3A/4A GSL District Tournament
4A Champ. Round 1
4A-132
01/09
L
MD 12-1
E. Alvarez
Othello
Pacific Northwest Classic 2016
2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/09
W
DEC 6-2
J. Garrison
---
Pacific Northwest Classic 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/09
L
F 2-0 0:59
R. Farrell
---
Pacific Northwest Classic 2016
Round 1 (16 Man)
132
12/22
W
F 13-2 4:09
S. Braun
Colville High School
Tri County
Placement (32 Man)
132
12/22
L
DEC 5-2
C. Jones
Colfax/Gar-Pal
Tri County
Semis & WB (32 Man)
132
12/22
W
TF 15-0 3:36
Z. Bowsky
East Valley High School
Tri County
Quarters & WB (32 Man)
132
12/22
W
F 8-0 4:11
J. Chapman
Davenport High School
Tri County
Round 2 Champ (32 Man)
132
12/22
W
MD 12-4
A. Steeve
Mount Spokane
Tri County
Round 1 (32 Man)
132
12/12
L
DEC 7-5 SV
J. Cozzi
Bonney Lake
Inland Empire
Cons. Round 2 (32 Man)
138
12/12
L
F 2-0 1:37
B. Beard
---
Inland Empire
Champ. Round 2 (32 Man & 16 Man) & WB (32 Man)
138
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 4-0
K. Lamb
Box elder
Utah Youth Super State
Medal Rounds
85
02/09
W
F 2-0 1:24
K. Peterson
Champions Wrestling
Utah Youth Super State
2nd Wrestleback (8 Man)
85
02/09
L
TF 15-0 3:00
J. White
Team Legacy
Utah Youth Super State
Semis & 1st WB (8 Man)
85
02/09
W
F 5-0 0:29
H. Hoskins
Ogden City Quest
Utah Youth Super State
Round 1 Small Weights
85
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024