Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ravi Cavasos
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
Team Name
Homer
Homer High School
homer
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/03
L
MD 8-0
Q. Bell
Lowry
Reno Tournament of Champions-High School
Champ. Round 1
126
01/03
W
DEC 10-9
J. Swenson
Chaparral
Reno Tournament of Champions-High School
Champ. Round 1
126
01/03
L
F 2-0 1:45
I. Elvsaas
Wasilla High School
Reno Tournament of Champions-High School
Champ. Round 1
126
12/13
L
DEC 8-4
J. Apfelbeck
---
ASAA 2014 123A State Championships
Round 9
126
12/12
L
F 3-0 0:49
B. Evans
Bethel High School
ASAA 2014 123A State Championships
round 3
126
12/12
W
DEC 9-6
Z. Eakin
Kotzebue High School
ASAA 2014 123A State Championships
Round 1 Preliminaries 16 man
126
12/06
W
F 2-0 0:44
J. Perkins
Grace Christian School
Kachemak Conference
3rd Place
126
12/06
W
F 4-0 1:57
J. Sanford
Anchorage Christian Schools
Kachemak Conference
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/06
L
F 2-0 1:39
A. Drake
Houston
Kachemak Conference
semi
126
12/05
W
F 7-0 1:12
S. Buss
Nikiski High School
Kachemak Conference
Round 2
126
11/21
L
F 9-0 4:58
C. Frazier
North Pole Patriots
Lancer Smith 2014A
2nd Wrestleback (32 Man)
126
11/21
L
F 9-0 5:31
C. Booth
Colony Knights
Lancer Smith 2014A
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
11/14
L
DEC 7-6
S. Larionoff
---
2014 Peninsula Duals
S ROUND 5
126
11/14
W
MD 13-1
A. Deville
Dimond High School
2014 Peninsula Duals
round 2
126
11/14
W
F 4-1 1:53
K. Ofiana
West Anchorage
2014 Peninsula Duals
S ROUND 2
126
11/14
L
F 5-0 1:47
B. Evans
---
Bethel High School @ Homer
Round 1
126
11/01
L
F 7-2 4:05
M. Budke
Hoonah City Schools
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
126
10/31
W
F 8-0 1:54
S. Armstrong
Wrangell Wolves
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
3rd WB (32 man)ID #`s 45-48
126
10/31
W
F 2-0 0:35
R. Gundersen
Sand Point High School
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
126
10/31
L
TF 17-1 4:42
E. Bockman
Grace Christian School
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
10/31
W
F 2-0 1:06
T. Delaquito
Glennallen High School
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
126
10/25
W
F 10-0 4:00
C. Miller
Barrow High School
King of the Mountain - Champ. Matches
Finals (2 Man)
126-5th
10/24
W
F 4-2 3:52
J. Kingsland
Seward High School
King of the Mountain 2014
Round 2 (6 Team)
126
10/24
L
F 4-1 1:39
A. Drake
Houston High School
King of the Mountain 2014
Round 4 (6 Team)
126
10/24
W
F 2-0 0:41
C. Smallwood
Anchorage Christian High School
King of the Mountain 2014
Round 1 (6 Team)
126
10/24
L
F 7-0 5:30
T. Cox
---
King of the Mountain 2014
Round 5 (6 Team)
126
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/14
L
MD 15-2
G. Valiquette
Skyview
ASAA 2013 123A State Championships
Round 5 Consolations
126
12/13
W
F 2-2 1:41
J. Moreno
Barrow Whalers
ASAA 2013 123A State Championships
Round 3 Cons. Prelims
126
12/13
L
F 6-1 4:20
L. Erickson
---
ASAA 2013 123A State Championships
Round 1 Preliminaries
126
12/07
L
F 5-6 2:03
N. Juliussen
Grace Christian School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
3rd Place
126
12/07
W
F 2-0 0:32
B. Sobek
Anchorage Christian School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/07
L
MD 10-0
W. Gilroy
Anchorage Christian School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
Semis
126
12/06
W
F 7-0 1:49
S. Chapson
Houston High School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
Round 2
126
12/01
L
TF 16-0 4:50
G. Valiquette
Skyview
homer @ Skyview
Round 1
126
11/23
L
F 2-0 0:40
N. Juliussen
Grace Christian School
Lancer Smith 2013
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
11/22
W
F 0-0 0:19
G. Blatchford
West Valley
Lancer Smith 2013
Prelim Round 2
126
11/22
L
MD 8-0
K. Dunlap
Eielson High School
Lancer Smith 2013
Prelim Round 1
126
11/17
L
DEC 9-2
A. Drake
Houston
Houston @ homer
Round 1
126
11/15
L
F 8-3 5:07
J. Nero
Colony Knights
2013 Peninsula Duals
S ROUND 3
126
11/15
L
MD 15-3
J. Small
Kodiak
2013 Peninsula Duals
S ROUND 7
126
11/15
L
DEC 9-2
A. Drake
Houston
2013 Peninsula Duals
S ROUND 1
126
11/15
W
F 2-0 0:36
J. Lautrup
---
2013 Peninsula Duals
S ROUND 5
126
11/15
W
F 8-2 2:37
K. Wilson
Soldotna
2013 Peninsula Duals
round 1
126
11/09
L
F 0-0 5:13
K. Dunlap
Eielson
The Altercation
3/4 place
126
11/09
W
F 0-0 2:26
N. Juliussen
Grace
The Altercation
8m 2wb and 16m 4wb
126
11/09
W
F 10-0 1:20
C. Larson
Nikiski
The Altercation
8M 1wb and 16m 3wb
126
11/08
L
F 0-0 0:19
C. Mcintyre
---
The Altercation
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
11/02
L
DEC 7-0
E. Mendoza
Barrow Whalers
Lime Solar ACS Invite
4th Wrestleback (32 Man)
120
11/02
L
DEC 4-0
A. Chiklak
Bethel High School
Lime Solar ACS Invite
QUARTERS
120
11/01
W
F 2-0 1:25
J. Reeseman
Grace Christian School
Lime Solar ACS Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
11/01
W
F 3-7 3:55
I. Gumlickpuk
New Stuyahok
Lime Solar ACS Invite
Round 1 (32 Man)
120
10/25
L
TF 16-0 5:41
G. Valiquette
Skyview
King Of The Mountain
Round 6 (10 Team)
126
10/25
L
MD 13-0
W. Gilroy
ACS
King Of The Mountain
Round 3 (10 Team)
126
10/25
W
DEC 5-2
C. Sieh
---
King Of The Mountain
Round 1 (10 Team)
126
10/25
W
F 2-0 0:14
A. Delpino
Cordova
King Of The Mountain
Round 4 (10 Team)
126
10/25
L
F 2-0 3:06
C. Greene
Valdez
King Of The Mountain
Round 5 (10 Team)
126
10/19
L
F 2-0 1:37
C. Johnson
---
Best Western Bidarka Round Robin rumble
Round 3 (3 Man)
120-126
10/19
W
DEC 5-1
J. Rios
Homer High School Mariners
Best Western Bidarka Round Robin rumble
Round 1 (3 Man)
120-126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024