2013 Dapper Dan ClassicMar 11, 2013 by Willie Saylor
Dapper Dan Line-Ups Finalized
Dapper Dan Line-Ups Finalized
Dapper Dan Line-Ups Finalized
Willie Saylor, Editor
A cornerstone of the wrestling landscape, The Dapper Dan pits a team of senior studs from across the country in dual against top seniors from PA in a weekend celebration of high school wrestling.
On Monday, after the fallout from the PA State tournament, the line-ups were finalized.
The action takes place this sunday at 4PM with the undercard of PA District 7 (WPIAL) All Stars vs. the Virginia All Stars. The USA-PA dual will immediately follow.
All the action can be viewed live on Flowrestling's Tech Wave.
Watch for additional coverage and commentary throughout the week.
USA - PA Match-Ups with FloRanking
113: #5-Paul Mascarenas, Cleveland, NM vs. #11-Zach Fuentes, Norristown
120: #1-Nathan Tomasello, CVCA, OH vs. #3-Darian Cruz, Bethlehem Catholic
126: #1-Joey Dance, Christiansburg, VA vs. #3-Connor Schram, Canon McMillan
132: #4-Dean Heil, St. Edward, OH vs. #4 (at 126) Ryan Diehl, Trinity
138: #3-Anthony Ashnault, South Plainfield, NJ vs. #1-Zain Retherford, Benton
145: #2-Ben Whitford, St. Johns, MI vs. #3-Mikey Racciato, Pen Argyl
152: #1-Jake Short, Simley, MN vs. #7-Austin Mathews, Reynolds
160: #2-Isaiah Martinez, Lemoore, CA vs. #10-Cody Law, Forest Hills
170: #2-Zach Beard, Tuttle, OK vs. #1-Cody Wiercioch, Canon McMillan
182: #3-Domenic Abounader, St. Edward vs. #1-Eric Morris, Wyoming Seminary
195: #9-Broc Berge, Kasson-Mantorville, MN vs. #4-Jake Hart, Hampton
220: #2 (at 195) Frank Mattiace, Blair Academy, NJ vs. #1 (at 195) Ryan Solomon, Milton
HWT: #1-Brooks Black, Blair Academy, NJ vs. #6-Aaron Bradley, Nazareth
For WPIAL vs. Team Virginia and for additional information, visit the Dapper Dan site here.
Willie Saylor, Editor
A cornerstone of the wrestling landscape, The Dapper Dan pits a team of senior studs from across the country in dual against top seniors from PA in a weekend celebration of high school wrestling.
On Monday, after the fallout from the PA State tournament, the line-ups were finalized.
The action takes place this sunday at 4PM with the undercard of PA District 7 (WPIAL) All Stars vs. the Virginia All Stars. The USA-PA dual will immediately follow.
All the action can be viewed live on Flowrestling's Tech Wave.
Watch for additional coverage and commentary throughout the week.
USA - PA Match-Ups with FloRanking
113: #5-Paul Mascarenas, Cleveland, NM vs. #11-Zach Fuentes, Norristown
120: #1-Nathan Tomasello, CVCA, OH vs. #3-Darian Cruz, Bethlehem Catholic
126: #1-Joey Dance, Christiansburg, VA vs. #3-Connor Schram, Canon McMillan
132: #4-Dean Heil, St. Edward, OH vs. #4 (at 126) Ryan Diehl, Trinity
138: #3-Anthony Ashnault, South Plainfield, NJ vs. #1-Zain Retherford, Benton
145: #2-Ben Whitford, St. Johns, MI vs. #3-Mikey Racciato, Pen Argyl
152: #1-Jake Short, Simley, MN vs. #7-Austin Mathews, Reynolds
160: #2-Isaiah Martinez, Lemoore, CA vs. #10-Cody Law, Forest Hills
170: #2-Zach Beard, Tuttle, OK vs. #1-Cody Wiercioch, Canon McMillan
182: #3-Domenic Abounader, St. Edward vs. #1-Eric Morris, Wyoming Seminary
195: #9-Broc Berge, Kasson-Mantorville, MN vs. #4-Jake Hart, Hampton
220: #2 (at 195) Frank Mattiace, Blair Academy, NJ vs. #1 (at 195) Ryan Solomon, Milton
HWT: #1-Brooks Black, Blair Academy, NJ vs. #6-Aaron Bradley, Nazareth
For WPIAL vs. Team Virginia and for additional information, visit the Dapper Dan site here.
Related Content
- Replay: Mat 14 - 2024 2024 TX-USAW State FS and GR | May 12 @ 9 AM
May 13, 2024
- Replay: Match Board - 2024 2024 TX-USAW State FS and GR | May 12 @ 9 AM
May 13, 2024
- Replay: Mat 15 - 2024 2024 TX-USAW State FS and GR | May 12 @ 9 AM
May 13, 2024
- 285 lbs 2nd Place Match - Gavin Gross, Rockwall Training Center vs Jacob Henry, 3F Wrestling
May 13, 2024
- 175 lbs 2nd Place Match - Isaac Zapata, 512 Outlaw Wrestling vs Grayson Carpenter, Warrior Trained Wrestling
May 13, 2024
- 285 lbs 1st Place Match - Rade Ostrander, Spartan Mat Club vs Gavin Gross, Rockwall Training Center
May 13, 2024
- 190 lbs 2nd Place Match - Robert Rocha, Warrior Trained Wrestling vs Brand Felts, Quest For Gold Wrestling Club
May 13, 2024
- 215 lbs 1st Place Match - Aiden Cooley, Best Trained Wrestling vs Isaac Sheeren, Spring Klein Wrestling Club
May 13, 2024
- 157 lbs 2nd Place Match - Brodie Bedford, Spartan Mat Club vs Logan Milsaps, Boneyard Wrestling Academy
May 13, 2024