Pennsylvania All Class Rankings
Willie Saylor, Editor


These are PA rankings I do for pawrvideo.com . They include wrestlers for large school (AAA), small school (AA), and Preps. I thought they might be of some national interest with the PA state tournament on tap this weekend.  Click here to watch the PA State Championships LIVE on Flo.


106
1 Fr. Luke Pletcher Greater Latrobe AAA
2 So. Devin Brown Saegertown AA
3 Jr. Connor Sheehan Solanco AAA
4 Jr. Joe Wheeling General McLane AAA
5 Fr. Gage Curry North Hills AAA
6 Fr. Luke Karam Bethlehem Catholic AA
7 Fr. Ethan McCoy Kiski School Prep
8 Fr. Collin Glorioso Huntington AA
9 So. Tristan Law Forrest Hills AA
10 So. Austin Griffiths Southmoreland AA

113
1 Sr. Zach Fuentes Norristown AAA
2 Jr. Scotty Parker Pennridge AAA
3 Jr. Ethan Lizak Parkland AAA
4 So. AC Headlee Waynesburg AAA
5 Jr. Jake Gromacki Erie Prep AAA
6 Jr. Dom Forys North Allegheny AAA
7 So. Korbin Myers Boiling Springs AA
8 Jr. Justin Patrick Ligonier Valley AA
9 Sr. Tanner Shoap Chambersburg AAA
10 Fr. Hayden Hidlay Mifflin County AA


120
1 Sr. Darian Cruz Bethlehem Catholic AA
2 So. Sam Krivus Hempfield AAA
3 Jr. Dalton Macri Canon McMillan AAA
4 Sr. Grim Gonzalez Liberty AAA
5 So. Vincenzo Joseph Pitt CC AAA
6 Jr. Zach Valley Northampton AAA
7 Jr. Zach Ulerick Middletown AAA
8 Sr. Josh Patrick Ligonier Valley AA
9 Jr. Ryan Easter Bedford AA
10 Sr. Matty Williams Pen Argyl AA


126
1 Sr. Connor Schram Canon McMillan AAA
2 Sr. Ryan Diehl Trinity AA
3 So. Michael Kemerer Franklin Regional AAA
4 Sr. Kyle Krasavage Wyoming Valley West AAA
5 Jr. Zeke Moisey Bethlehem Catholic AA
6 Sr. Judson Preskitt Wyoming Seminary Prep
7 Jr. Colby Ems East Stroudsburg South AAA
8 Jr. Court Schuyler Manheim AAA
9 Sr. Dustin Rook Big Springs AAA
10 So. Kent Lane Southern Columbia AA


132
1 Jr. Jason Nolf Kittaning AA
2 So. Pat Duggan Cumberland Valley AAA
3 Jr. Ian Brown Hanover AAA
4 Sr. Nick Zanetta Keystone Oaks AA
5 Sr. Ethan Kenney Connelsville AAA
6 Jr. Tyler Smith Franklin Regional AAA
7 Sr. Robbie Rizzolino Easton AAA
8 Sr. Bryce Killian Middletown AAA
9 Jr. Austin Harry Lake Lehman AA
10 So. Cole Walter Mifflinburg AA


138
1 Sr. Zain Retherford Benton AA
2 Sr. Tyson Dippery Central Dauphin AAA
3 Jr. Joey Galasso Father Judge AAA
4 So. Josh Maruca Franklin Regional AAA
5 Sr. John Dutrow Council Rock South AAA
6 Jr. Brock Zacherl Brookville AA
7 Sr. Ryan Todora BECA AA
8 Sr. Seth Lansberry Line Mountain AA
9 Jr. Chad Wickard Big Springs AAA
10 Jr. Jesse Rodgers N. Allegheny AAA


145
1 Sr. Mikey Racciato Pen Argyl AA
2 Jr. Solomon Chishko Canon McMillan AAA
3 So. Josh Shields Franklin Regional AAA
4 Sr. Chris Vasser Cedar Cliff AAA
5 Sr. Colt Cotton Benton AA
6 Jr. Ty White Wy Sem Prep
7 Jr. Mikey Springer LaSalle AAA
8 So. Matt Mirth So. Lehigh AAA
9 Sr. Nolan Barger Clearfield AAA
10 So. Billy Barnes Williamson AA


152
1 Sr. Austin Matthews Reynolds AA
2 Jr. TC Warner Cumberland Valley AAA
3 Sr. Garrett Hammond Chambersburg AAA
4 Sr. Austin Rose Central Dauphin AAA
5 So. Zack Kelly Kiski School Prep
6 Sr. Ray Nicosia Pocono Mountain East AAA
7 Sr. Heath Coles Norwin AAA
8 Sr. William Crozier Germantown Academy Prep
9 Sr. Tyler Reinhart Greensburg Salem AAA
10 Jr. Ryan Preisch Milton AA


160
1 Jr. Chance Marsteller Kennard Dale AAA
2 Jr. Garrett Peppelman Central Dauphin AAA
3 Sr. Cody Law Forest Hills AA
4 Jr. Zack Zavatsky Greater Latrobe AAA
5 Sr. Zach Voytek Greensburg Salem AA
6 Sr. Justin Staudenmayer Plymouth-Whitemarsh AAA
7 Sr. Ty Schoffstahl Tri Valley AA
8 Sr. Ty Walter Mifflinburg AA
9 Jr. Evan DiSora Easton AAA
10 Jr. Evan Delong Kane AA


170
1 Sr. Cody Weircioch Canon McMillan AAA
2 Sr. Peter Renda Brandywine Heights AA
3 Sr. Nicky Hall Wyoming Seminary Prep
4 Sr. Joey Krulock Mechanicsburg AAA
5 Jr. Tom Sleigh Dubois AAA
6 Sr. Dustin Conti Jefferson Morgan AA
7 Sr. Colton Peppelman Central Dauphin AAA
8 Sr. Dom Rigous CB South AAA
9 Sr. Ben Minnich North Penn AA
10 Sr. Michael Fetchet S. Fayette AA


182
1 Sr. Eric Morris Wyoming Seminary Prep
2 Sr. Jake Taylor Bald Eagle AAA
3 Sr. Brett Harner Norristown AAA
4 Sr. Dakota DesLauriers Burrell AA
5 Sr. Troy Hembury Muncy AA
6 Sr. Alex DiCiantis North Allegheny AAA
7 Sr. Tyler Greene Easton AAA
8 Jr. Nezar Haddad Parkland AAA
9 Sr. Adam Mackie Brandywine Heights AA
10 Jr. Jose Ortiz BECA AA


195
1 Sr. Ryan Solomon Milton AA
2 Sr. Matt McCutcheon Kiski Area AAA
3 Sr. Jake Hart Hampton AAA
4 Sr. PJ Steinmetz Council Rock South AAA
5 Sr. Garrett Vulcano CH-Houston AA
6 Sr. Landon Hanna DuBois AAA
7 Sr. Aaron Varner Bald Eagle AAA
8 So. LJ Barlow Haverford School Prep
9 Jr. Jovan Reyes Dieruff AAA
10 Sr. Alan Turcinhodzic North Hills AAA


220
1 Jr. Thomas Haines Solanco AAA
2 Sr. Ray O’Donnell Saucon Valley AA
3 Sr. Garrett Ryan Wyoming Seminary Prep
4 Sr. Evan Kauffman Freedom AAA
5 Fr. Jordan Wood Boyertown AAA
6 Jr. Zach DeLuca Pitt CC AAA
7 Sr. Alex Campbell Canon McMillan AAA
8 Sr. Brandon Smith Lewisburg AA
9 Sr. Cam Cyphert Cochranton AA
10 Sr. Evan Daley Ft. Lebeouf AA


HWT
1 Sr. Aaron Bradley Nazareth AAA
2 So. Michael Johnson Wyoming Seminary Prep
3 Jr. Shane Kuhn Kiski Area AAA
4 Sr. Brad Emerick Coughlin AAA
5 Jr. Nazar Mironenko Mifflinburg AA
6 Sr. Luke Fleck Franklin Regional AAA
7 Sr. Andrew Welton Erie Tech AAA
8 Jr. Joey Goodhart Hempfield AAA
9 Sr. Trevor Stover Biglerville AA
10 So. Bo Spiller Solanco AAA